"Грийнпийс" – България дава на съд Стратегическата визия за развитие на електроенергийния сектор на България (2023-2053 г.), предложена от служебния кабинет.
Още: Нова среща между ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН: Уточняват механизмите за вземане на решения (СНИМКИ)
Още: Димитър Ганев: До средата на януари ще стане ясно дали ще има кабинет
Екологичната организация внася жалба във Върховния административен съд срещу решението, с което Министерският съвет прие документа. От "Грийнпийс" настояват за отмяната му, като причините са "погрешно интерпретирани данни от анализите на енергийния пазар, цялостна липса на стратегия за развитие на възобновяеми източници и липса на прозрачност".
Стратегията беше представена през януари, като служебният енергиен министър Росен Христов заяви, че в нея е предвидено развитие на ядрената енергетика, включително изграждане на 4 нови ядрени блока, два от които да заместят 5-и и 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. Планирано е производство на 9 гигавата енергия от ВЕИ до 2030 г., изграждане на ВЕЦ-ове по поречието на Дунав и плавно извеждане на въглищните мощности след 2030 г.
ОЩЕ: Росен Христов: За да има въглища, трябва да докажем, че сме част от Зелена Европа
Още: 35 години ДПС: Посланията след разцеплението (ВИДЕО)
Още: Евтим Милошев очерта най-големите проблеми пред зимния туризъм у нас
„В Стратегическата визия има изобилие от неточни и неясни позовавания на факти, анализи и доклади, написани от други лица. Тя е изготвена при пълна липса на прозрачност, няма задължителната екологична оценка, не са изпълнени условията за включването на обществеността в разумни срокове. Не би следвало документи с толкова много недостатъци да бъдат приемани от институциите и да определят стратегическото развитие на важни национални сектори като енергийния“, подчертава адвокат Александър Коджабашев, цитиран от сайта на "Грийнпийс" - България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шенген не работи изцяло: Главчев видя проблеми на границата при Русе и нареди действия
„Стратегическата визия страда от липса и на стратегия, и на визия. В нея няма анализ на инвестиционните разходи, на дългосрочни прогнози за цените на електроенергията, на икономически анализи, които да подкрепят или отхвърлят една или друга технология. Изцяло отсъстват предложения за модернизация като умни мрежи, нет метъринг, децентрализирано производство, енергийни общности и други подобни, без които е немислим преходът към високотехнологични решения за производството и спестяването на потреблението на енергия“, коментира директорът на „Грийнпийс“ – България Меглена Антонова.
И преди това стратегическата визия, лансирана от Росен Христов, срещна редица критики.
ОЩЕ: Кънев: Кажете на министъра, че енергийна стратегия не е нещо, което си чул в хоремага
Още: Анализ: Борисов да си прави кабинет с любимото му "Възраждане" и да поеме отговорност
Още: БСП иска изслушване на Главчев за старостилната църква (СНИМКА)
ОЩЕ: С 30 г. енергийна стратегия залъгват ЕК и миньорите: Илиян Василев коментира
Аргументи в жалбата
Визията претендира да поддържа ролята на България като нетен износител на енергия и балансьор на енергийната система в региона. Не са отразени обаче намеренията на съседните държави да развиват собствени големи ВЕИ проекти, нито е направен анализ как осъществяването им би се отразило на конкурентоспособността на българската енергетика, съобщават от "Грийнпийс" - България.
Авторите посочват, че във Визията са заложени „общите европейски политики и цели за развитие на енергетиката и за ограничаване изменението на климата. В същото време обаче в нея не се залага развитие на ВЕИ, сравнимо с това в Европа. "Този недостатък заслужава да бъде обсъден, защото е вече добре известно, че намаляването на въглеродния отпечатък при производството на енергия не е възможно без развитие на възобновяемите енергийни източници", твърдят от еко организацията.
В доклада ясно е посочено, че за да постигне България желаното редуциране на емисии до 2030 г. (с 40% спрямо 2019 г.), ще има нужда от минимум 11 гигавата ВЕИ и 2 гигавата батерии. В плана на служебния кабинет обаче числата са намалени до 9 гигавата ВЕИ и 600 мегавата батерии, което коренно изкривява всички останали сметки.
Визията необосновано залага на енергийни мегапроекти, без да прилага никакви икономически и практически аргументи за тяхното реализиране, смятат от "Грийнпийс". Пример за това е „бъдещият язовир „Яденица“: първо, необходимостта от развитието на този проект не е мотивирана, особено в контекста на намаляващото количество на разполагаеми водни ресурси; второ, все още не е доказана техническата осъществимост на проекта и около него продължава да има неизвестност.
В областта на енергетиката са в сила множество планове и програми, с които всеки един следващ план или програма следва да се съобразяват и съгласуват. Няма нито едно доказателство, че при подготовката на Стратегическата визия е направен някакъв, макар и минимален опит това да бъде изпълнено. При изготвянето ѝ напълно се игнорират „Стратегията за устойчиво енергийно развитие на Република България до 2030 година, с хоризонт до 2050 година“ и Интегрираният план в областта на енергетиката и климата на Република България 2021-2030 г. (НПЕК), който дори е посочен като „централен документ“. Решението също така противоречи на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) относно по-рано поетите задължения на страната за намаляване на въглеродните емисии, твърдят от "Грийнпийс".
Във Визията е посочен извод за потенциален риск за електроенергийната система на страната, който е приписан на доклад на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). В оценката на ЕСО обаче няма такова заключение. От симулациите дори става ясно точно обратното – риск не съществува. След направени 700 симулации на сценарии за затваряне на въглищните мощности няма никаква опасност за системата.
Росен Христов коментира темата днес така: "За съжаление, очевидно хората от "Грийнпийс" или не четат, или не слушат, или си правят пиар на гърба на Министерството на енергетиката, просто отчитат някаква дейност, че са активни".