Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Граничен пункт на 12 години за транспортния министър се оказа нов

25 март 2022, 18:01 часа • 12139 прочитания

„Още тази година откриваме нов граничен пункт при Златоград-Термес. Това заяви министърът на транспорта и съобщенията Николай Събев, след като днес се срещна с министъра на инфраструктурата и транспорта на Гърция Константинос Караманлис“, гласи новина от пресцентъра на министерството на транспорта.

От там добавят, че българската страна се ангажира да предприеме действия за ускоряване на преминаването през пункта Маказа-Нимфея, като ще бъдат поставени кантари за тежкотоварни автомобили.

„Целта е да се облекчи трафикът през ГКПП Кулата-Промахон. През следващата година предстои отваряне на пункт при Рудозем и Ксанти, добави българският транспортен министър“, се допълва още в прессъобщението.

Информацията, че тази година ще откриваме нов граничен пункт Златоград-Термес „е силно преувеличена“, тъй като той бе открит официално още преди 12 години - на 15-ти януари 2010 година. Беше пищна церемония, в която участваха премиерите на България и Гърция с почти целите им правителства, с музика и танци на двата народа.

Пунктът, през който преминават само леки автомобили и микробуси, обаче бе затворен точно преди две години, заради пандемията от коронавирус.

Бариерите между Златоград и Термес бяха спуснати на 26-ти март 2020-та година, но потокът от гръцка страна бе спрян няколко дни преди това. 

Гръцкото нареждане дойде след като националният им щаб наложи пълна карантина на община Мики, съседна на Златоград.

(Граничният контролно-пропускателен пункт между Златоград, Термес и Ксанти е открит преди 12 години)

Тогава бе обявено, че едно от най-опасните места за разрастване на епидемията са селата в община Мики (префектура Ксанти), където се бяха върнали над 1000 човека „от рискови държави” и не са се карантинирали. Регионът бе поставен за дълго под охрана на гръцките полицейски служби.

Напълно нов е ГКПП между Рудозем и Ксанти. Той е построен преди няколко месеца, но не е пуснат в действие, защото от гръцка страна забавиха строителството на подхода до него.

Депутатът от „Продължаваме промяната“ Михал Камбарев, избран от Смолян, участвал в срещата между двамата министри, даде друга информация.

По думите му гръцкият транспортен министър споделил, че има голяма вероятност дейността на ГКПП Златоград-Термес да бъде възобновена в най-кратък срок, по възможност за предстоящия летен сезон и при спазване на противоепидемичните мерки.

ГКПП Рудозем-Ксанти, който е предназначен за всички видове автомобилен транспорт, пък нямало да бъде приведен в експлоатация тази година.

Причината за закъснението с пункта при Рудозем, както съобщи Камбарев, е, че строителните екипи от страна на нашата съседка са ангажирани със завършването на един от свързващите лотовете, а за последния предстои да бъде обявена обществена поръчка.

Всъщност лотовете между Ксанти и българската граница са четири. Строителни дейности се извършват по единия от участъците, който беше на практика гора. През нея гърците прокараха път, за да свържат първото населено място от тяхна страна с пункта, но той не е довършен. По втория – между селата Димарио и Меливия (близо 11 км), има обявена обществена поръчка за рехабилитация, която е финализирана и предстои сключване на договор. Другите два участъка още не са уточнени като финансиране, но път има, трябва да се разшири.

Под поста на Камбарев във фейсбук са се включили двама бивши областни управители.

Според Стефан Сабрутев, изпълнявал длъжността при служебното правителство, би било добре за такива срещи да се подготвят добре, тъй като в областната администрация има достатъчно данни и писмена кореспонденция с гръцката страна относно сроковете за изпълнение. „Ако не ме лъже паметта, последният срок, който бе даден от тях за довършване на отсечката до Димарио, беше 30.09.2022 г.“, посочва още Сабрутев.  Според него ако срокът е променен, то областната администрация на Смолян би трябвало да е уведомена, а за останалите етапи само Господ може да каже кога ще ги завършат.   

„Признавам, че очаквах с нетърпение резултатите от тази среща! И съм силно разочарован от изнесената информация!“, написа Недялко Славов, управлявал областта преди Сабрутев в продължение на шест години. 

За пункта Златоград-Термес той смята, че всеки ден забавяне на отварянето му оттук-нататък прави все по-малък шанса му да заработи отново, защото основната причина е липсата на възможност за здравен контрол. Той се надява гръцката страна да осигури здравни инспектори, за да отпаднат пречките пред отварянето на пункта.

„Що се касае за ГКПП Рудозем-Ксанти, смятам, че българската страна трябва да настоява за отварянето му веднага след приключването на строителството на първия участък Димарио-границата! Това трябва да се случи до края на септември 2022 г, когато е и крайният срок за финал на строителството! Обвързването на отварянето на пункта с реализацията на всеки следващ лот от пътищата до Ксанти (които са четири, а не два) е неприемливо за България, защото крие рискове за поредни отлагания във времето! А съгласим ли се сега, това означава, че им даваме основания по тяхната логика да ги чакаме да завършат и четирите лота, за да отворят пункта!“, е категоричен Славов. Именно той проведе обществената поръчка за избор на изпълнител на новия граничен пункт. По данни от областната управа за него е издаден акт 16 още от август м. г. и е готов за експлоатация..

Той напомня, че 2023 година е изборна за Гърция, когато трябва да се проведат и парламентарни, и местни избори.

„Сами съзнавате, че това също би могло да доведе до нови следващи забавяния за отварянето на пункта! Що се касае до втория лот, който цитирате, предполагам, че става въпрос за Димарио-Меливия, процедурата за него е проведена от страна на Егнатия Одос, избран е изпълнител, но мисля, че не е сключен договора с него! И информация за това може да бъде изискана!“, посочва той.

Според Славов на срещата трябвало да настояват останалите два лота (Меливия-Ехинос и Ехинос-Сминти) да бъдат обезпечени чрез включването им в тяхната оперативна програма Транспорт 2021-2027 г.

„Това искане е поставяно от нас и имаше предварително съгласие от гръцката страна за това! В крайна сметка смятам, че предварителната позиция на българската страна не е била подготвена старателно! Ето затова се е стигнало до там, че да няма добри резултати от тази среща! Аз също бих посъветвал да влезете в детайли в целия процес, а пълна информация за това, което написах по-горе, има при служителите в Областна администрация!“, казва още ексобластният управител Славов.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес