Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Горанов: Обещанията за увеличаване на военния бюджет се реализират поетапно

15 юли 2016, 13:08 часа • 496 прочитания

Уверенията и ангажиментите, които правителството има за увеличаване на военния бюджет се реализират поетапно на база на Стратегията за развитие на въоръжените сили и Програмата 2020. Това обясни по време на днешния парламентарен контрол министърът на финансите Владислав Горанов.

Горанов отговори на питане от Валери Жаблянов и Жельо Бойчев каква е политиката на правителството за финансово обезпечаване на проектите за превъоръжаване и модернизация на Българската армия.

„На срещите, свързани с инвестиционен разход за придобиване на нов тип боен самолет, бяха обсъждани три варианти за закупуване на самолети. По предварителни данни ценовите предложения за придобиването на 8 самолети варираха между 1 млрд. и 1,5 млрд. лв. Реалната стойност на разходите за придобиване на самолети ще бъде известно след изпращане на запитване за искане за предложение”, обясни Горанов.

Той поясни, че предвидената в проекта стойност за придобиване на многофункционални кораба, които трябва да заменят бойните кораби, руско производство, които са оперативно несъвместими не подлежат на модернизация, е 820 млн. лв.

„В общата стойност, в която оценяваме двата проекта, предложени от страна на правителството, свързани с придобиване на нов тип боен самолет и многофункционален кораб, са оценяват за периода до 2022 г. на 2 млрд. 320 млн. лв.”, добави Горанов.

Той съобщи, че разчетите за периода 2016-2019 г., с които е планирана 3-годишната бюджетна прогноза на правителството включват по години: 124 млн. за 2016 г., 371 млн. лв. за 2017 г., 371 млн. лв. за 2018 г. и 297 млн. лв. за 2019 г. „Искам да ви уверя, че и сега в бюджета на Министерство на отбраната се отделя ресурс за военноморските сили и военновъздушните сили. Когато се стигне до реализация на проекта за военноморските сили се очаква значителна икономия от ресурс, свързан с поддръжката и окомплектовката на сегашните средства, които военноморските служби ползват. Източникът на тези средства е бюджетът. Безспорно целта, поставена в рамките на НАТО е достигане на 2% от БВП. Тя ще бъде преследвана поетапно като за следващите няколко години ще има увеличение на относителния дял на разходите за отбрана в БВП”, заяви финансовият министър.

Не на последно място, той изтъкна, че ако парламентът прецени, че не образованието и здравеопазването са приоритети, а отбраната няма пречка за сметка на едни разходи да бъдат приоритезирани други.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес