За нищо не ни разпитваха. Една тъжна история, която според мен е договорка между действащия главен прокурор и сегашното управление. Започвам така иронично и шеговито, защото тези хора, които преди година ни упрекваха за различни неща, успяха с един лековат ход да заличат всякакъв устрем за върховенство на правото. Това коментира в "Панорама" по БНТ Владислав Горанов, бивш министър на финансите, който преди седмица беше задържан заедно с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и медийния му съветник Севдалина Арнаудова.
Когато арестуваш лидера на опозицията без законово основание, значи ти искаш да постигаш цели с нелегитимни основания, заяви Горанов. Той отговори с категорично не на въпроса "Искали ли сте и получавали ли сте подкуп от Васил Божков под каквато и да е форма?". Това, което наблюдаваме в последните 2 години и което по никакъв начин не дава основание за спешност и неотложност на действията, които предприеха хора от сегашното управление, дори ми е малко странно как да ги определя... Аз искам да започна от там как се допусна тази авантюра в нашата политика, каза той.
Горанов определи като "флашмоб" управлението начело с Кирил Петков. От 11 май започна с нарушенията на закона. Според мен, той върна жеста на Гешев затова, че Гешев не го преследва за документ с невярно съдържание, допълни Горанов. Нито съм получавал, нито съм предавал някакви облаги. Това е драматургия от 2 години и тя ще продължи да се развива, каза бившият финансов министър.
Аз претенции към свидетеля Петков нямам. Аз имам претенции към Христо Иванов, защото той, участвайки в тази авантюра, успя да допусне министър-председател да стане човек, който категорично не зачита върховенството на правото, обясни Горанов. Аз признавам, че има провал на Комисията по хазарта, но през цялото време в нея са работели и представители на ДАНС, БОП, институции, ангажирани с охраняване на правото, смята бившият финансов министър.
Според него, не е толкова драматично, че някой е изкарал 24 часа в ареста - драматичното е, че е било извън закона. В момента имаме заплаха за демокрацията в страната и то не е толкова драматично, че е изкарал 20 и няколко часа лидерът на опозицията в ареста, а че не е направено по правилата. Хората, които са изграждали американската демокрация са измислили една фраза: само законът може да ни даде свобода, каза още Горанов.
Продължавайки коментара си за правителството, той уточни, че забелязва един неясен опит да се купи зърно, който не е активиран от това, че зърното си е в България. „Ако премахнем това, че не е логично и може да води до изкривяване на пазара, аз виждам, едни закъснели мерки, свързани с интервенция по отношение на компенсациите, които можеше да се състоят по-рано по отношение на производителите, на бизнеса, а това щеше да смекчи инфлационния натиск. Виждам как един човек, попаднал в центъра на изпълнителната власт няма политически опит да коментира дори покупката на специфични химически елементи в определени кризисни ситуации. И цялото усещане за риск и неубедителност идва от това, че системните партии допуснаха само с цел да унищожат опозицията, хора без достатъчна ясна ценностна система и без достатъчно политически опит да превземат политическата власт, добави Горанов.
Някой, който ясно съзнава, че не е компетентен и е склонен да арестува лидера на опозицията, той не трябва да говори за право. По-лошото е, че хора изградили политическата си кариера върху концепция за върховенството на правото като Христо Иванов и Атанас Атанасов, все повече осъзнавам ролята на представителната демокрация, на изграждането на партии, на носенето на отговорност през колективния разум. Забелязвам една тълпа, която е с усещането за това, че държавата й се полага без липса на контролни механизми, подчерта Владислав Горанов.