Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гледаме позитивно на ЕС и на работата на външно министерство, сочи проучване

19 май 2014, 17:19 часа • 9224 прочитания

Работата на външното ни министерство се оценява положително като цяло. Това гласят резултатите от социологическо проучване на тема "Обществена оценка на работата на МВнР", което беше разгледано от Общественият съвет към министъра на външните работи.

Националното представително изследване е проведено в периода 11-22 май 2014 сред 1004 пълнолетни жители от цялата страна по поръчка на МВнР.

"Бежанският поток" за кратко се появи сред основните проблеми на страната преди пет-шест месеца. Днес вече го няма, както и не е посочен нито един проблем, който макар и косвено да кореспондира с външно-икономическите фактори на средата, каза още Георгиев.

Геополитическите нагласи на българите към момента на проучването са позитивни към Германия, Франция, Русия и Великобритания. Преобладаващо позитивни продължават да бъдат и нагласите към Европейския съюз - 55% срещу 17% с негативна нагласа. По думите му приоритетите, които МВнР определи като свои в началото на мандата на правителството повечето български граждани определят като "важни, значими за страната и обществото". Близо 80% от българите одобряват поетата политика за оказване на съдействие и помощ за български граждани, пострадали от кризисни ситуации и природни бедствия в чужбина. От данните се вижда, че стабилна подкрепа от над 60% имат и поетите ангажименти за подобряване достъпността и качеството на консулските услуги и осигуряване на по-евтин и по-бърз начин за издаване на туристически визи за граждани от страни извън ЕС.

Позитивно оценени са позицията на МВнР по събития в Украйна, последователните усилия в посока икономизация на външната политика на България и развитието на икономическите отношения с бързо развиващите се страни като Китай и Виетнам. Общественото мнение е благосклонно относно дейността си МВнР през първите 10 месеца - хората считат, че то е реагирало адекватно и резултатно на предизвикателства като бежанския поток към България в края на 2013 г., проблемите на българските превозвачи с Турция, дискриминационната реторика във Великобритания спрямо български и румънски работници, както и заплахата срещу правата на нашите сънародници в Украйна, заяви Георгиев.

Общата картина

Към момента на изследването регистрираме преобладаващи песимистични нагласи за развитието на страната и обществото, което обаче не е новина, заяви пред Обществения съвет социологът Живко Георгиев. Социалният песимизъм е трайна характеристика на масово негативната нагласа през последните 20 години, която за кратко беше разколебана в навечерието и непосредствено след приема на България в Европейския съюз, но бързо се възстанови и усили, особено след началото на икономическата криза от 2008 г., посочи той.

Според повечето интервюирани най-големите проблеми в момента са липсата на работни места (62%), ниско равнище на доходите (39%) и масово обедняване - 24%. По думите на Живко Георгиев впечатлява ниската стойност на посочвания на проблема "корупция", защото през последните десет години той редовно е бил сред първите, както и отпадането на темата "организирана престъпност".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес