"Аз съм в дилема дали да се гордея за това че се прави за пръв път в ЕС закон за Иван Гешев или да ме е срам за състоянието на българската държавност – не знам и се колебая". Това сподели главният прокурор Иван Гешев пред депутатите от правната комисия по повод проекта за промени в НПК, включващ механизъм за търсене на отговорност на главния прокурор.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
"Този специален ред, който по същество е извънредно законодателство, дискриминация ли е или привилегия за мен и още четири човека - чудя се", добави Гешев и коментира, че и дискриминация да е, и привилегия да е, е забранено от Конституцията спрямо четири човека специален ред.
"Злоупотребата за политически цели с ПВУ трябва да бъде прекратена, защото това уронва престижа на българската държава и истината трябва да бъде казана", заяви още Гешев. "Едно служебно правителство целенасочено, нарочно включи изискване за законодателни промени, за които е ясно, че с Конституционно решение 7 от 2021 г. противоречат на Конституцията", изтъкна той. "Не Европа го поиска това нещо, а българската държава го внесе в ПВУ, като представител на ЕК в България каза, че този ПВУ няма отношение към българския главен прокурор", подчерта Гешев.
Според него, това което се въвежда с промените е противоконституционно. "Полицай да образува досъдебно производство без прокурор – освен, че е противоконституционно, практически означава възможност за злоупотреба с българското правосъдие", изтъкна той. "Полицай, определен за разследване от министъра на вътрешните работи, който е политическо лице – той ще определи кой да разследва председателя на ВКС, ВАС и главния прокурор", интерпретира замислените промени Гешев.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Според личното му мнение, някой си мисли, че може би по този начин ще отстрани главния прокурор, председателя на ВКС, на ВАС и след това ще овладее съдебната система и през това ще упражнява някакво политическо влияние. "Надявам се да не е така, но така изглежда при четенето на проектозакона", вметна главният прокурор.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Той се противопостави и на идеята съдия с ранг ВКС, който може да е окръжен или апелативен, да бъде назначаван за прокурор, наблюдаващ главния и коментира: "Никой съдия не иска да си причини такова нещо. Какво ще стане – всички ще се откажат, ще остане един съдия от една съсловна организация, който питае сериозна любов към главния прокурор". Процедурата за такъв прокурор, разследващ главния, е дискриминационна спрямо останалите прокурори, категоричен е Гешев.
"Това не е пледоария в моя защита, а моето становище по този законопроект", уточни пред депутатите той и препоръча който цитира Венецианската комисия, много внимателно да чете какво тя казва и внимателно да се прецени това да не блокира и унищожи българската независима съдебна власт.
"Да, трябва да се приеме промяна, но нито Венецианската комисия, нито друга казва каква да е промяната и тя не може да каже нарушете българската Конституция, нарушете върховенството на закона. Дали ще я нарушите или не, в крайна сметка, преценката ще е на Конституционния съд", заяви той на депутатите.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство