Получих уверение, че новият образователен закон няма да промени правата на българското национално малцинство да изучава майчиния си език. Това заяви председателят на Народното събрание Димитър Главчев след срещите си в Украйна с Мелитополската градска администрация, с ръководството на районната администрация, районния съвет, кметове и българската диаспора в град Приморск, съобщиха от пресцентъра на НС.
Той изрази загриженост по отношение на закона за образованието и закона за административната реформа в Украйна.
„След всички разговори тук се надявам, че проблеми с изучаването на българския език и запазването на българската идентичност и култура няма да има“, добави Димитър Главчев. „Исках лично и на място да се уверя в това“, отбеляза още той.
Ръководствата на районните администрации от Мелитопол, Приморск и Бердянск благодариха за посещението на българската парламентарна делегация и отбелязаха, че това е първата визита на председател на Народното събрание от 15 години насам.
Българска парламентарна делегация, водена от председателя на парламента, е на двудневно посещение в Украйна. В състава на делегацията са заместник-председателят на парламента Цвета Караянчева, председателят на Групата за приятелство България – Украйна Милен Михов, нейният заместник-председател Георги Йорданов и народният представител Ахмед Ахмедов.
Българските депутати присъстваха на Официално откриване на Шестия областен събор на българите от Таврия, посветен на 155-тата годишнина от преселването им и поднесоха цветя пред паметника на Христо Ботев в село Ботево.
„Поддържането на връзката с българите, живеещи в чужбина, и защитата на техните интереси е сред приоритетите на Народното събрание“, подчерта на срещите председателят на парламента.
Българските депутати изразиха мнение, че приятелството с Украйна е приоритет за страната ни, както и грижата за българската общност. „Наблюдаваме всички промени, които се случват в Украйна, и сме съпричастни с вас“, отбелязаха на срещите членове на делегацията. Те благодариха за това, че се съхранява българската идентичност, както и на украинското управление, което позволява това да се случи. Димитър Главчев изрази надежда традиционните приятелски отношения между нашите страни да се съхранят такива, каквито са били досега и увери, че ще продължим да водим ползотворен диалог с Украйна. Той добави, че България е от първите страни в ЕС, които подкрепиха Украйна в нейния европейски път на развитие.
По време на разговорите беше потвърдено, че и в бъдеще ще продължат да се развиват съвместните културни, образователни, бизнес и други инициативи.
И от двете страни беше потвърдено желанието за задълбочаване на развитието на отношенията в областите на туризма, земеделието, образованието и строителството.