В основата на напрежението при избора на Иван Гешев стоят засегнати икономически и финансови интереси, каза пред Радио "Фокус" представляващият ВСС Боян Магдалинчев. По думите му досега не е имало толкова голямо напрежение при избор на който и да било главен прокурор или председател на Върховен съд в България.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
"Според мен важен момент е, че в основата стоят икономически интереси, че от действията на този кандидат за главен прокурор, който беше ръководител на Специализираната прокуратура, се провеждат доста действия по отношение на образуването на досъдебно производство, събирането на доказателства и предприемане на действия за внасянето на материалите в съд. Не са малки интересите, които той засяга", обясни съдия Боян Магдалинчев.
Той даде за пример случая с КТБ и арестите на сем. Арабаджиеви и сем. Баневи. "Случаят КТБ е един от най-сериозните случаи от последните години, който подлежи на разрешаване поради голямата сума и фалирането на една работеща банкова институция. Другите случаи също засягат значителни икономически и финансови интереси.
Това също предизвика интерес и дали този кандидат за главен прокурор ще продължи своята политика по този начин за налагане на законността и за недопускане на действия, които биха могли да накърнят обществения или държавен интерес", каза още Боян Магдалинчев.
Според него очакванията на Висшия съдебен съвет са Иван Гешев да прилага представената концепция на практика. Съдия Магдалинчев коментира, че донякъде има установени конституционни гаранции за контрол върху изпълнението на задълженията на главния прокурор.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
По думите му оттук нататък процедурата за избор на нов главен прокурор предвижда незабавно изпращане на решението на ВСС на държавния глава за издаването на указ.