Главният прокурор Иван Гешев прогнозира "юридическа катастрофа" след промените в Закона за съдебната власт, с които се закрива спецправосъдието.
"Това, което предстои, е юридическа катастрофа. Всички важни дела ще бъдат унищожени след въвеждането на промените в Закона за съдебната власт", заяви обвинител номер едно, цитиран от БНТ.
Днес Висшият съдебен съвет изслушва ръководителите на прокуратурите във връзка със заложените промени. Те бяха официално одобрени от Министерски съвет миналата седмица, а както вече потвърди министърът на правосъдието Надежда Йорданова - законът влиза в сила от 28 юли.
Гешев обаче сезира Конституционния съд заради закриването на специализираните съдилища и спецпрокуратурите. На 17 май КС допусна за разглеждане по същество искането на главния прокурор - а именно промените в Закона за съдебната власт да бъдат определени за противоконституционни. Оттогава насам тече едномесечен срок за становища от заинтересованите страни и от изявени юристи.
Гешев определи като "семинарно упражнение в първи курс" заложените промени. Той посочва, че отговорността за закриването на спецправосъдието е на изпълнителната власт.
Ръководителите на двете спецпрокуратури, двете военни прокуратури в София, районната, градската и апелативната прокуратура се опасяват от "буксуване" на дела. Според тях неяснота има и около висящите изпълнителни преписки.
Главният прокурор Иван Гешев прогнозира "юридическа катастрофа" след промените в Закона за съдебната власт, с които се закрива спецправосъдието.Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
"Това, което предстои, е юридическа катастрофа. Всички важни дела ще бъдат унищожени след въвеждането на промените в Закона за съдебната власт", заяви обвинител номер едно, цитиран от БНТ. Днес Висшият съдебен съвет изслушва ръководителите на прокуратурите във връзка със заложените промени. Те бяха официално одобрени от Министерски съвет миналата седмица, а както вече потвърди министърът на правосъдието Надежда Йорданова - законът влиза в сила от 28 юли. Гешев обаче сезира Конституционния съд заради закриването на специализираните съдилища и спецпрокуратурите. На 17 май КС допусна за разглеждане по същество искането на главния прокурор - а именно промените в Закона за съдебната власт да бъдат определени за противоконституционни. Оттогава насам тече едномесечен срок за становища от заинтересованите страни и от изявени юристи.Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Гешев определи като "семинарно упражнение в първи курс" заложените промени. Той посочва, че отговорността за закриването на спецправосъдието е на изпълнителната власт. Ръководителите на двете спецпрокуратури, двете военни прокуратури в София, районната, градската и апелативната прокуратура се опасяват от "буксуване" на дела. Според тях неяснота има и около висящите изпълнителни преписки.Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.