Главният прокурор не изпраща призовка, не провежда разследвания, нито дава указания на прокурорите според българското законодателство. Това заяви в интервю за БТА главният прокурор Иван Гешев в отговори на въпрос кой го е накарал да изпратите призовка за разпит на премиера Кирил Петков и това ли е формата на диалог между двете институции.
„Като всеки български гражданин съм изпълнил задължението си да уведомя за извършено престъпление и в частност предоставената ми от Кирил Петков информация за лица, които според него са извършители на сериозни криминални и икономически престъпления“, каза още Гешев.
Той съобщи, че днес му е било снето обяснение от прокурор от ВКП. „Заявих всички известни обстоятелства във връзка с казаното от премиера. Сигурен съм, че той ще направи същото и ще спази българските закони. Надявам се, че ще сподели пълния списък, който започна да ми чете от телефона си, защото голяма част от имената и прякорите не бяха споменати на вчерашната пресконференция“, добави главният прокурор.
Попитан очаква ли прокуратурата да чуе повече неща от премиера на този разпит, Гешев отговори, че не знае какво ще заяви Петков. „Аз знам какво съм чул и какви обяснения съм дал пред прокурор. Това, което съм казал е, че списъкът с имена и прякорите са значително повече, като смятам, че този списък е непълен, защото за съжаление го прекъснах и обясних някои законови разпоредби“, добави той.
Гешев посочи, че причината за срещата му с премиера е желанието на прокуратурата за взаимодействие между съдебната и изпълнителната власт.
"Само така могат да се постигнат исканите резултати от обществото в борбата с престъпността. Затова войната, която водят МВР и министерство на правосъдието срещу прокуратурата, освен в противоречие с основни конституционни принципи е контрапродуктивна и не е в интерес на българските граждани", изтъкна Гешев.
Относно искането на премиера да има отговори по някои знакови разследвания, Гешев заяви, че по всички обществено значими случаи, посочени по време на срещата, прокуратурата многократно е информирала обществото.
"Ние не разкриваме престъпления. Ако изпълнителната власт разполага с данни за банкови кредити, например, очакваме да да бъдат предоставени тези данни на прокуратурата. Защото прокуратурата за разлика от БНБ няма правомощия да осъществява банков надзор. Задължение на изпълнителната власт и основно на МВР е да разкриват престъпления. След това следва да бъде уведомена прокуратурата, за да привлече към наказателна отговорност установените лица. Ако господин Петков предостави нови данни, които до момента не са предоставени на прокуратурата, наблюдаващите прокурори ще направят проверки. Тук е особено важна работата на специализираната прокуратура. И това споделих пред премиера. Надявам се, че ще бъде използван потенциалът на тези подготвени хора, трябва ясно да се каже, че тяхната работа е приветствана и изключително одобрявана от международните ни партньори и институции", каза главният прокурор.
Той коментира и решението на КС от днес, според което министърът на правосъдието може да инициира процедура за отстраняване на председателите на върховните съдилища и главния прокурор при определени обстоятелства: "Ако бъде внесено ново искане в Пленума на ВСС за отстраняването на главния прокурор, всичко е от компетентността на Пленума. Трябва ясно да кажа, че целта на всичко това не е принципна и не касае т.нар. реформа, а целта е персонална, касае личността на главния прокурор и се надявам да не е някаква лична политическа вендета".
Попитан кой стои зад тази вендета, той отговаря: "Мисля, че това трябва да е ясно на всички български граждани, които четат различни публикации". Помолен да представи своя прочит, Гешев казва: "Моят прочит е ясен, като на българските граждани..."
Цялото интервю четете тук.