Управляващото мнозинство в Народното събрание не уважи дискусия за промените в Закона за устройство и застрояване на Столичната община, които се разглеждат в комисията по местно самоуправление в парламента. Така дискусията, проведена вчера (20 февруари) мина без нито един от вносителите от ГЕРБ.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
За кратко дойде председателят на регионалната комисия и депутат от "Обединени патриоти" Искрен Веселинов. След като откри дебата и постоя двадесетина минути, той напусна и не се върна. А обсъжданията трябваше да засегнат ключови за столицата въпроси като развитието на високото строителство и опазването на зелените зони. Разочарованите участници се възмущаваха, че дискусията става чисто формална, но нямаше кой да ги чуе, съобщи в. "Сега" в днешния си брой.
В отсъствието на вносителите дошлите около 40 гости - граждани и експерти, водиха разговора помежду си. От него не произлезе никакъв практически резултат, тъй като само депутати можеха да вземат предвид съображенията им и да ги внесат като предложения при второто четене на законопроекта.
Зам.-кметът на "Младост" Биляна Петрова отново настоя да отпадне текста, засягащ зоната за високо строителство без ограничения между "Младост" и "Дружба". Управляващите вече казаха, че има консенсус по това да се работи след приемането на промени в Общия устройствен план на града.
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Ядосан гражданин настоя управляващите да спазват законите, които пишат, и обяви: "Блоковете на Цветан Цветанов и Йорданка Фандъкова трябва да имат 40% озеленяване. Ами нямат - 100 процента бетон са".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
"В този закон общественият интерес по никакъв начин не е защитен. Единственото, което виждаме, е желанието на Столичната община да стимулира инвестициите във все по-високи сгради", констатира участничка в дискусията. "Не спасяваме положението на някой инвеститор, а създаваме ясни правила", отвърна раздразнено главният архитект на София Здравко Здравков.
Опасения
Според кметицата на "Младост" Десислава Иванчева и заместничката ѝ Биляна Петрова част от сегашната защита за зелените площи в София пада и те всъщност ще могат да се застрояват по облекчена процедура.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
В момента зелени площи се преотреждат само за пътна и комуникационна инфраструктура, и то след квалифицирано мнозинство от Столичния общински съвет (СОС) – поне две трети от съветниците трябва да са съгласни. По новите законови предложения, с обикновено мнозинство постоянната комисия към СОС по въпросите на околната среда, земеделието и горите ще може да решава за всякаква промяна, що се отнася до зелени площи, категорична е Петрова (бел. ред. - в предложението (параграф 27) пише, че правомощията на комисията покриват изменение на подробни устройствени планове, отнасящи се до урегулирани поземлени имоти и предвидени за градини, паркове и лесопаркове). Това е супер несериозно, добави и Десислава Иванчева пред Actualno.com. А Петрова е категорична, че проучването на администрацията на "Младост" сочи, че ще може междублокови градинки да се застрояват по-лесно, ако бъдат приети новите законови текстове. Това е същността на параграф 27 от преходните и заключителни разпоредби в Закона за устройството и застрояване на София (ЗУЗСО), твърдят и Иванчева, и Петрова.