Управляващите партии ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ обмислят промени в Семейния кодекс, свързани с въвеждане на оборима презумпция за споделено родителство.
Още: Масови смени на директори на горски стопанства и политическа намеса? Земеделският министър с отчет
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Това стана ясно по време на събитие в парламента, посветено на темата и след криминалния случай с убийството на Пейо Пеев.
Въпросът със споделеното родителство не трябва да се отлага повече, тъй като проблемът засяга семейните отношения и затова е важно да намери място и в родното законодателство, изтъкнаха от "Продължаваме промяната - Демократична България". Надежда Йорданова заяви, че в интерес на детето е то да има пълноценен контакт и с двамата родители.
Още: Децата се нуждаят и от мама, и от тате: говори основателя на фондация "За споделено родителство"
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
"Като, за да се случи този пълноценен контакт, от една страна, ние трябва да имаме ясен правен режим, включително добри съдебни актове, които да постановяват как да се осъществява контакта на детето и с двамата родители".
Екатерина Захариева от ГЕРБ припомни, че по въпроса със споделеното родителство се работи от 2016 година. Тогава обаче законовите промени не стигнаха до Народното събрание.
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
"Необоримата презумпция, т.е, в момента съдът, когато тръгне по исков ред, е длъжен да се произнесе по това, независимо дали има или не спор по отношение на родителството на родителските права. Ако единият от родителите поиска да се произнесе, само тогава ще се произнася, това е оборимост на презумпцията. Това е немският модел и той е така от доста години, доказал е, че е добре работещ, тоест - да не влизат в излишни спорове за децата. Това, което трябва да ни води, подчертавам - висшият интерес на детето, защото прекратяване на брака не означава прекратяване на родителството", каза тя, цитирана от БНР.
Още: Адвокат: В споделеното родителство няма нищо страшно (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)
Още: Делян Пеевски пак спаси правителството (ВИДЕО)
Социалният министър Иванка Шалапатова заяви, че нерешените проблеми между родителите оставят трайни последици върху децата и е крайно време те да бъдат решени законодателно. Министерството също ще предложи текстове.
"Тези промени са належащи, защото редица европейски страни вече имат много добре законово регулиране на споделеното родителство. Винаги водещият интерес трябва да бъде най-добрия в интерес на детето, но и много по-добра грижа, съдействие и подкрепа трябва да се оказва и самите родители".
Промените да бъдат направени така, че да не се налагат различни тълкувания на разпоредбите в Семейния кодекс, призоваха неправителствените организации.
Още: Споделеното родителство спира 80% от семейните войни: Адв. Карло Луканов в “Отговорите“ (ВИДЕО)