Депутати от ГЕРБ и "Обединени патриоти" се опитват да прокарат промени в Закона за горите, които значително ще улеснят строителството на ски писти, лифтове и други съоръжения в планините. Проектът за измененията в закона е внесен и публикуван на сайта на парламента в петък следобед.
Поправките разрешават строителство и реконструкция на "ски писти, станции и стълбове на лифтове и влекове, включително за нуждите на основен ремонт и реконструкция на съществуващи такива", без задължителната иначе процедура за смяна на предназначението на горските територии, върху които е предвидено да се строи.
Измененията предвиждат да отпадне още изискването в закона, според което не е позволена промяна на предназначението на горски територии за ски писти и стълбове за лифтове и влекове, когато изграждането им не е предвидено в приетите областни планове за развитие на горските територии. Така строителство може да има вече и без да се съобразява то със съответния план за гората.
Един от вносителите на поправките е Йордан Апостолов от "Обединени патриоти", който прокара и законовите изменения, позволяващи застрояването на земеделски земи. Припомняме, че на този закон президентът Румен Радев наложи вето.
Сред вносителите са и и председателят на правната комисия в парламента Данаил Кирилов (ГЕРБ), както и Христиан Митев ("Обединени патриоти"), Анна Александрова (ГЕРБ).
В мотивите за предлаганите поправки в Закона за горите се изтъква нуждата от спешни законодателни мерки за създаване на адекватни и равни условия за развитие на ски и планински туризъм в зимните курорти на страната, предвид нарастващата роля на зимния туризъм, както и налагането на България като лидер в този вид спортна Балканите. В същото време макар да се мотивират с нуждата от развитието на туризма, предложенията ми за поправки не дават такива облекчения за ресторанти, хотели и атракции, а само за писти и лифтове.
Според вносителите изискването за процедура по изключване на съответните земи от горския фонд и придобиването на статут на урбанизирани територии създава вътрешни противоречия.