Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова и издигнатият от "Продължаваме промяната - Демократична България" бивш съдия Борислав Белазелков бяха избрани за конституционни съдии.
"За" Белазелков гласуваха 154 депутати от ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС. "Против" бяха 63-ма. Нямаше въздържали се. Атанасова беше избрана със 159 гласа "за" от ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България", като един от групата е бил против и ДПС. "Против" бяха 65 депутати.
Депутатите не подкрепиха номинацията на "Възраждане" - депутатът от партията Цвета Рангелова. Тя беше подкрепена от народните представители от "Възраждане" и "Има такъв народ" и събра 42 гласа . "Против" бяха 105 депутати от ПП-ДБ, сред които има и шестима "въздържали се", ДПС и БСП. От ГЕРБ само трима са били "против", а останалите 62-ма са се въздържали. Още: НЕ на Десислава Атанасова за конституционен съдия: Студенти от СУ с ясно послание за ПП-ДБ (СНИМКА)
Въпреки че идеята е трите формации в управляващото мнозинство - ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, да подкрепят Атанасова и Белазелков, вчера (18 януари) от "Зелено движение" заявиха, че няма да подкрепят колегата си от ГЕРБ.
Какъв ще е мандатът им?
С днешното си решение депутатите отварят тежък спор за продължителността на мандата на новите конституционни съдии. Причината е, че в двете решения, с които те бяха избрани, е записано, че мандатът им ще е 9 години.
Така в решенията за избор на конституционен съдия от Народното събрание за първи път беше записано колко е мандатът му.
Тази формулировка поставя много въпроси заради даденото от КС на 11 януари 2024 г. задължително тълкуване на Конституцията за мандата на избраните със закъснение конституционни съдии. В тълкувателното си решение КС прие: "Конституционен съдия, избран или назначен след предвиденото в чл. 147, ал. 2, изр. трето от Конституцията обновяване на състава на Конституционния съд, упражнява правомощията си само за оставащия срок от мандата, считано от конституционно дължимия момент за обновяването на състава на Съда". Още: Законна ли е номинацията на Десислава Атанасова за конституционен съдия?
От това тълкуване следва, че избраните днес Белазелков и Атанасова, които влизат в КС с близо 2 години и три месеца закъснение, трябва да имат не пълен 9-годишен мандат, а да са конституционни съдии малко под 7 години.
След гласуването лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че ще сезира КС за избора, тъй като е нарушено решението на съда от 11 януари тази година.
Попълване на дупките
След днешното гласуване Конституционният съд е попълнен след двегодишно забавяне. Мандатът на новоизбраните членове ще е седем години, а не девет. Това е така след задължително тълкуване на Конституцията, което Конституционният съд даде единодушно, след като бе сезиран от президента Румен Радев. Още: 4 причини защо Десислава Атанасова е подходяща за конституционен съдия
Питането му беше за това каква е продължителността на мандата, когато конституционен съдия е избран или назначен и встъпил в длъжност след предвиденото обновяване на състава на КС.
Дебатът
Първи в дебата влязоха от парламентарната група на "Възраждане" които отправиха критики към кандидата на ПП-ДБ. Петър Петров цитира решение на Белазелков от 2021 г. по дело, заведено от приватизатор. По него Белазелков осъдил за 1 млн. лв. парламента, ВКС и държавата. Последвали и други дела от приватизатори, като общо исковете били в размер на 65 млн. лева.
Петров попита дали с избора на Белазелков няма да се извърши услуга на някои приватизатори.
Мирослав Иванов от ПП-ДБ упрекна колегата си, че прави внушения, а след него в дебата се включи и Атанас Атанасов, който подкрепи тезата му.
Тошко Йорданов от ИТН пък се обърна към Атанасов и го попита дали е влязъл в Юридическия факултет с "рабфак". Атанасов веднага отговори на провокацията като започна да се обяснява, че е влязъл след изпити на общо основание. Той дори цитира част от оценките си – имал 3,75 по български и 5,50 по история. Освен това не пропусна да изтъкне, че и до ден днешен помнел темите от изпитите.
Иван Ченчев от БСП заяви, че "ярки политически лица, ястреби" нямали място в Конституционния съд. Той бе категоричен, че няма да подкрепи нито една от кандидатурите.
Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов защити номинираната от ГЕРБ за член на Конституционния съд Десислава Атанасова, под чиято кандидатура е и неговият подпис и този на съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, след нападки от страна на "Възраждане" и "Има такъв народ", които цитираха статус на Иванов от преди три години, в който той нарича Атанасова "калинка".
"Конституционният съд номинално се нарича съд, но е орган със силна и важна политическа роля. Опитът, натрупан в политическата система, е релевантен за самата структура и функция на Конституционния съд и не е прецедент изборът на членове от политическия терен", обяви Иванов.
"Конституцията не е просто един текст, който юристи да тълкуват тясно юридически, а е еволюция в постоянен диалог и взаимодействие с политическия процес", добави още Иванов. По думите му в последните три години имат важна роля заради опита да предоговорим властта в България. "Разделянето на два лагера, които се базират на пълно отрицание, ни доведе до най-сериозната политическа криза в българската демокрация", каза още Иванов.
Той обяви, че стои зад думите си от преди три години, с които е критикувал проекта на ГЕРБ за промяна в основния закон, но заяви, че за последните три години много неща са се променили.