„Със служителя на областната управа, който скочи върху оградата и ме нарани, ще се срещнем в съда". Това заяви депутатът от БСП Георги Свиленски в пред Нова телевизия по повод днешния инцидент при демонтажа на Паметника на Съветската армия в центъра на София. Според него монументът се реже на парчета с флекс.
Още: "Бащата на Кирил Петков спря магистрала "Струма": Тошко Йорданов за проблемите с пътищата у нас
Още: Вече е ясно какво ще се случи с делото срещу Лена Бориславова
Още: Бранейки МОЧА: Свиленски стигна до болница и МВР (ВИДЕО)
„Преди месеци паметникът беше държавна собственост", заяви депутатът. „В момента се работи, тези хора, които демонтират паметника, ги е страх, тези хора не спазват закони. За да се демонтира, за да се ремонтира, в бюджета трябва да има пари. В бюджета на Министерството на културата, на областната управа не видях да са предвидени такива пари. Имаме вандалска акция. Прокуратурата трябва да се самосезира", каза Свиленски. Според него, ако са опасни гранитните плочи на мемориала, не е нужно да се махат фигурите, но демонтирането е започнало с рязане на автомата на едната от фигурите на мемориала.
„Бях при премиера Николай Денков, който не знаеше нищо. Той каза, че няма да бъде нарязан, а щяло да се подходи като Паметника на Цар Освободител, където били отрязани копитата на коня, но ние видяхме, че се реже от фигурите. Тези хора нямат документи, затова са се оградили", каза Свиленски.
Още: Йотова: Трябва разяснителна кампания за еврото, не политиканстване
Още: Цеков призна за SMS-ите с Пеевски, но ги обвърза с "осветяването на сивите кардинали"
Какво се случи днес?
Към 11,00 часа днес той отиде край монумента с колегите си Христо Проданов, Иван Ченчев и Иван Таков, за да защитят паметника и да изискат документите за демонтажа му. Последва обаче инцидент, при който част от оградата около ПСА пада върху него и нарязала ръката му. Той самият обвинява човек, който по негови думи е директор на дирекция в Областната управа или главен инженер, тъй като е блъснал нарочно оградата върху него.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "С Вас не разговарям": АЕЖ с остра позиция срещу Пеевски след опит за цензура
Още: "Скъпият Делян Пеевски заповядва, а Бойко Борисов изпълнява" (ВИДЕО)
"Не виждам действието на Столична община, на кмета Терзиев", заяви Свиленски. Той е изчислил, че 20% от депутатите в парламента са против махането на паметника на базата на парламентарно представените групи.
„Кранът, който е в момента до паметника, не е минал технически надзор, той не може да вдигне тази конструкция. Вместо да намерят подходящ кран, те унищожават културно наследство", допълни Георги Свиленски.
Още: "Сигурно играят карти в Сърбия": Пеевски за Цветан Василев и Паскал
Още: Борисов за Пеевски: При мен е пил много пъти кафе и пак ще пие (ВИДЕО)
Още: "Засили се от три метра и събори оградата върху мен": Свиленски отрече да се е самонаранил (ВИДЕО)