Още преди десет години започнахме работа по темата за безопасността по пътищата и тогава всички стигнахме до извода, че България има нужда от нов Закон за движение по пътищата. В него нещата трябва да бъдат променени и подредени така че, първо, гражданите да могат да ги научат и да ги спазват, а после, като ги нарушат, да знаят какво ги очаква. За съжаление за 10 години не се намери Министерство на вътрешните работи, на транспорта, на регионалното развитие, които да поставят тази тема като приоритет и да решат въпроса - това заяви в студиото на "Още от деня" по БНТ Георги Свиленски, заместник-председател на ПГ на БСП.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: След "безродници": МОН парира БСП и ВМРО за българския език (СНИМКИ)
По думите му, след среща с прокуратурата преди две години са направени предложения за промяна на Наказателния закон, но тези предложения отлежават в деловодството на Народното събрание. Сега първият законопроект, предложен от БСП е именно този.
"В момента, след като влезе в действие текста с отнемането на автомобила, правителството, а не вносителите, докладва, че три пъти са намалели заловените шофьори с алкохол, а четири пъти - с наркотици. Какъв по-добър резултат от това", каза Свиленски.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Още: Патриотична вълна и обвинения в безродие след доказано манипулативна теза на Янка Такева (СНИМКИ)
Той заяви още, че когато с правителството гледат в една посока и това е в интерес на българските граждани, от БСП биха им дали спокойствие за работа, но не и спокойствие за това, да сменят националния празник, да бутат Паметника на Съветската армия или да не вдигат минималната работна заплата.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
"80% от българските граждани са против промяната на националния празник, а 70% - против събарянето на паметника, 70% са против "джендър" идеологията, но тези 70% в парламента са други народни избраници, и за това са конфликтите и напрежението. Ако политическото представителство в парламента отговаря на политическото представителство отвън, сред гражданите, няма да има такова напрежение", поясни Георги Свиленски.
Още: БСП издигна официално Ваня Григорова за кандидат за кмет на София
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"