"Вглеждайки се в парламента не можем да очакваме силно правителство". Това заяви за агенция "Фокус" бившият конституционен съдия Георги Марков.
Още: Мартин Димитров: Има два вида опозиция - проруската и ние
Още: Хасан Азис: Оставаме в мнозинството заради еврозоната, решението е съгласувано с Доган
Според него ако все пак се състави ново правителство, максималният срок, до който може да съществува е една година. Дотогава, когато заедно заедно ще се проведат местни и парламентарни избори.
„Правителството е еманация и последица на парламента. От тази гледна точка мога да кажа, че сме изправени през абсолютно безнадежден парламент по две причини. Първата е, че за пръв път след промените, за него са гласували по-малко от българските избиратели т.е. парламентът не е представителен, както твърдят някои коментатори. Той е най-ниско представителният от началото на годината. Партията на негласуващите е по-голяма от всички останали партии”, заяви Марков.
На второ място бившият конституционен съдия постави това, че парламент за малка страна като България, начело с 8 парламентарни групи, ще доведе до небивал цирк.
Още: Доганистите зоват за оставки: Разградски кметове минаха към Пеевски (СНИМКА)
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
По въпроса за съставяне на правителство Марков обясни: "Хубавото на нашата Конституция е това, че президентът и политическите сили не са обвързани с конституционен срок при водене на преговорите до момента, в който се завърти конституционната рулетка. Едва когато се завърти чрез най-голямата по численост парламентарна група, има 7-дневен срок излъченият от нея премиер да направи кабинет".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
Още: България видя "нови рискове" - променя програмата за инвестиции в отбраната
До първото завъртане няма срок, така че новият парламент ще работи доста време със служебното правителство.
„Това е нещо, което е напълно възможно, съгласно тълкувателно решение на Конституционния съд. В момента, в който парламентът избере председател и зам.-председатели, той трябва незабавно да се заеме със закона за КТБ, тъй като срещу България има наказателна процедура, която е в две насоки. Първата е за неспазване на Европейска директива, а втората за нарушаване на самия европейски договор за функциониране на ЕС”, допълни Марков. Той посочи, че едва тогава ще се види дали този парламент е способен на нещо.
„Сегашната система произведе не само Бат’ Сали, но и други недоразумения, като тези миналата година ДПС да имат трима депутати в София с едва 3000 гласа за всички избирателни райони”, добави още Георги Марков.
Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби
Още: България - в ЕС или с Русия: Дебат като народна песен за вота на недоверие