Не сме търгували нищо, компромисът за конституционните промени нямаше цена. Това каза пред bTV ген. Атанас Атанасов от Реформаторския блок.
Според него основната причина Реформаторския блок да се съгласи на компромис е била ускоряването на съдебната реформа. Ако този законопроект получи 180 гласа, за 3 седмици ще имаме изменена Конституция. В противен случай имаше риск или да не мине законопроектът изобщо, или ако мине с над 160 гласа, това означаваше с минимум 3 месеца да се удължи срокът на работа, посочи Атанасов. За нас скоростта на съдебната реформа е изключително важна. Никой няма да ни чака, а и българското общество има сериозни очаквания към реформата, допълни Атанасов.
Според него с проекта се е постигнала основната цел – разделянето на Висшия съдебен съвет. Той призна, че това, което не се постига, е липсата на прозрачност в работата на прокуратурата.
Реформаторският блок няма да се срути, а напротив – укрепва, категоричен беше Атанасов. Според него проблемът идва от това, че Меглена Кунева и Божидар Лукарски не искат формално да признаят фактическото лидерство на Радан Кънев: "Когато трябва да се решават определени въпроси в коалицията, премиерът Бойко Борисов се обажда на Радан Кънев."
РБ е подложен на унищожителна и безмилостна медийна атака от огромната медийна групировка на ДПС. Всяко трепване се използва и усилва до безкрай в тези медии, заяви още ген. Атанасов.
Депутатът коментира още и ролята на Пеевски, която според него е била да стои под прожектора: "Не смятам, че напускането или оставането на Делян Пеевски в Народното събрание променя каквото и да било. Според него ролята на Пеевски не е машата, но не е и главата в никакъв случай. Главата е Доган, сараите."
Относно липсата на Мая Манолова в НС ген. Атанасов бе по-лаконичен: "На мен изобщо няма да ми липсва Мая Манолова, защото не виждам какво толкова е направила в парламента, освен да говори на висок глас."
По повод заловените в Унгария българи заради камиона ковчег с имигранти Атанасов коментира, че тези нашенци са наемници. Според него няма данни този канал да е минавал през българска територия и най-вероятно става въпрос за трафик от Гърция и Сърбия към Европа.
Според него немалка част от желаещите да отидат в Западна Европа са икономически имигранти и използват ситуацията с бежанците. За пореден път се вижда, че ЕС функционира сложно. Има стрес, защото един или два милиона бежанци в Европа ще променят много параметри, коментира още Атанасов.