"Ситуацията е изключително динамична и сложна. Работихме много дни преди днес да видим, че 36 българи и членове на техните семейства са в първата възможна група за извеждане от Ивицата Газа. Българските граждани вече са в Египет. Това се случи благодарение на много координирани усилия и постоянен контакт от една страна между външно министерство, моя екип и аз самата, а от друга – на представителствата ни в Кайро, в Рамала и в Тел Авив". Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел специално за NOVA по повод успешното извеждане в египет на група от 36 български граждани и техните семейства.
Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ
Още: Българският посланик в САЩ подаде оставка
Още: Войната в Близкия изток: Израел обяви, че е пробил отбранителна линия на Хамас в Газа (ВИДЕО)
Габриел подчерта, че са положени много дипломатически усилия. "Това са усилия, за постоянен контакт на място с тях, за да се знае от какво имат нужда. Радваме се, че вече са в безопасност в Египет. Аз самата съм много благодарна и успях и днес да се чуя с външните министри и на Египет, и на Израел, за да благодаря за помощта и за начина, по който беше съдействано за извеждането на сънародниците ни. Сега ще продължим всички да следим обстановката, защото веднъж пристигнали в Кайро, ако съгражданите ни споделят, че имат необходимост и от допълнително съдействие, оставаме изцяло мобилизирани. Така че, ако трябва да обобщя – всичко това беше постигнато благодарение на координирани усилия и постоянен поток от информация, какво се случва на терен", подчерта вицепремиерът.
Още: 335 чужденци и 76 ранени палестинци са евакуирали от Газа
Още: Мая Манолова: Има нужда от активен омбудсман, който няма да е просто чиновник
Още: Гуцанов обясни дали ще се вдига възрастта за пенсиониране
Тя припомни, че пропускателният пункт „Рафа” няколко пъти трябваше да бъде отварян, но това не се случваше."Ето това сме правили - бдителни за всяка промяна в ситуацията, знаейки, че тя е сложна и динамична, но и водени от грижата за сънародниците ни и техните семейства. И трите представителства - и в Кайро, и в Рамала, и в Тел Авив, действаха координирано. За мен беше изключително важно, че сме имали възможност още в първата възможна група, която напуска Ивицата Газа, да бъдат българските граждани", допълни тя.
Още: ООН: Израелските удари срещу бежански лагер могат да се равняват на военни престъпления
Още: Проучване: Румен Радев или парламентът - кой печели народната любов?
Още: Анализатор: Правителството няма нужда от мнозинство