Българският кандидат за еврокомисар Мария Габриел обеща да работи за развитие на науката, иновациите, цифровизацията и приобщаването на европейските граждани. Това стана ясно по време на изслушването ѝ в Европейския парламент
Габриел, която е кандидат за комисар с ресор "Иновации и младеж", ще се придържа към принципа си "хората в центъра на политиките", съсредоточавайки се върху директните ползи в ежедневието им. Тя обеща да работи за една по-приобщаваща Европа, без разлика между малки и големи, където никой да не бъде изоставен.
Новият ѝ ресор е напълно новаторски и е свързан с фундаментални изследвания и насърчаване на иновациите. Водещите програми в него трябва да работят съгласувано, за да имат ефект в ежедневието на европейските граждани.
Ако бъде избрана за еврокомисар, тя обеща да работи за "Европа на талантите, но и Европа на сърцата".
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
"Европа трябва да запази водещата си роля в науката, с по-голям принос от САЩ и Китай. Но за да стане това, програмата за научни изследвания трябва да остане отворена", каза Габриел.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Нужна е по-добра съвместна работа при научните изследвания и иновациите. За целта трябва да се създаде нов европейски съвет на иновациите, който да допълва Европейския институт за иновации и технологии.
За ЕС на иновациите, за нови граждански инициативи, както и за продължаваща работа по геополитическите интереси, са друга част от приоритетите, които отбеляза тя.
Мария Габриел смята да увеличи ангажиментите за младежта в в рамките на програмата "Хоризонт Европа". Тя ще работи, за да се увеличи европейския бюджет в тази област от 120 млрд. евро, тъй като това не е разход, а инвестиция и трябва да отговаря на глобалните предизвикателства. 317 млрд. евро е инвестирала Европа в научните изследвания, което е над нивото от 2%, но ако може да стигне до 4%, ще има и по-добър шанс за регионите, допълни тя.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
По програмата "Еразъм" тя смята да работи в посока по-голямо приобщаване, както и по посока на екологичните дейности. В рамките на тази програма ще се работи и върху различните прояви на културата, както и за равнопоставен достъп на всички. Габриел обеща да си сътрудничи с финансовите министри и министрите на образованието, за да се увеличи бюджета на "Еразъм" и да се създаде европейско пространство за образованието.
Спортът е много важно средство за интеграция на мигрантите и за превенция на младежите да попадат в капана на радикализацията, изтъкна тя. Габриел даде за пример проектите в ЕС, с които европейски младежи могат да помагат на мигрантите и на хората в нужда, като Корпуса за солидарност.
Науката трябва да е по-близо до гражданите и затова Габриел смята да стартира инициатива, наречена "Науката се среща с регионите, науката се среща с училищата". Тя обеща да обърне внимание и на културното наследство и неговата цифровизация.
По всички свои проекти и дейности българския еврокомисар ще поддържа непрекъснат и активен диалог с ЕП, като той ще бъде включен в тях като съзаконодател.
Иновациите са решението на трудния преход, през който преминават въглищните региони. Те се нуждаят от инвестиции, но и запазване на социалната справедливост. "Трябва да помогнем на тези региони, да направим така че те да не загубят изцяло конкурентоспособността си", призова българката.
Тя обеща и подкрепа за малките и средни предприятия, както и лаборатории за творчество и иновации, от които да се възползват те.
Габриел ще предложи мерки срещу "изтичането на мозъци" и финансови стипендии за хората, които искат да се върнат в родните си държави.
Постигането на независимост на Европа, хващането на новата вълна иновации, изисква инвестиции. Ако изостанем в технологиите, няма да можем да осигурим технологична независимост, подчерта тя.
Кандидатът за еврокомисар разкри план за цифрово образование, който ще се осъществи догодина и ще постави акцент върху медийната грамотност. Така ще се борим и с фалшивите новини.
Европейските университети ще дадат една от пистите за признаване на квалификации, това трябва да стане до 2025 г. Друга цел е до 2021 г. да има електронна европейска студентска карта.