„България без цензура” явно е партията с най-щедри симпатизанти. Тя е получила 859 480 лв. дарения от физически лица по време на предизборната си кампания преди вота за Европейски парламент. Отчелите се дарители са 502 души, като 217 са дарили средства за коалицията на ББЦ, явила се на изборите (ББЦ, ВМРО – БНД, Движение „Гергьовден”), а 285 са дали пари конкретно за „България без цензура”. Това показват данните от отчетите на партиите, публикувани от Сметната палата.
Още: За да не участват в цирк в полза на Путин: ПП-ДБ напуснаха пленарна зала (ВИДЕО)
Интересен факт е, че преди евроизборите самият Бареков обяви, че дарява на "България без цензура" близо 500 млн. лева. Съгласно Закона за политическите партии едно физическо лице не може да дари повече от 10 хил. лева на една политическа партия- чл. 23, ал 2. Бареков обаче мина по линията, че не дарява на политическия съюз, в който участва "България без цензура", а на гражданското движение ББЦ.
Собствените средства, които партията на Бареков е инвестирала в еврокампанията, възлизат на 1 046 821 лв. Така общите й приходи надминават 1,9 млн.лв. Явно те са били достатъчни на формацията, защото разходите, които тя е посочила, се равняват на точно толкова.
Към отчета на ББЦ има и допълнителни обяснения, според които в първоначалния списък 12 от дарителите са били дублирани, а други 14 са били пропуснати и тези грешки е трябвало да бъдат поправени.
Още: Борисов "не съветва" Митов за скандала в ГДБОП: Трябва да ги омете всичките (ВИДЕО)
Още: Борисов ще действа като кон с капаци за кабинета (ВИДЕО)
За разлика от ББЦ, ГЕРБ пък не е получила нито лев дарение от физическо лице. В нейната кампания няма вложени и лични средства на някой от издигнатите кандидати. Парите са дошли от собствените средства на партията - около 1,6 млн.лв. Толкова са и разходите, които е направила.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Опозицията се кани на кабинета "Желязков", плаши с още един вот на недоверие
Още: Започват дебатите по първия вот на недоверие срещу кабинета "Желязков"
Данните за ДПС са близки до тези за ГЕРБ - кампания с цена около 1,6 млн. лв., платена с партийни средства без дарения на отделни лица.
По-скъпа е била кампанията на "Коалиция за България", която е възлязла на 1,9 млн.лв. Парите са дошли от собствените средства на партията, дарения от физически лица на стойност 55 750 лв. и скромно вложение от издигнати кандидати на стойност 3 000 лв.
В кампанията на "Атака" пък разходите са надвишили събраните средства. Харчовете са възлезли на над 1 390 000 лв., докато събраните пари са били около 1 307 000 лв.
Още: Хората на Доган ще крепят мнозинството до юни (ВИДЕО)
Още: "Галъп": Всеки втори смята, че ще има предсрочни избори
При партия АБВ парите са дошли основно от дарения на физически лица, които са малко над 300 000 лв. Общо за кампанията си пък формацията е похарчила над 396 000 лв.
Реформаторският блок е финансирал своята кампания с партийни средства, а даренията от физически лица се равняват на над 33 000 лв. Общите разходи на партията са били около 730 000 лв.