Като говорим за избори, Централната избирателна комисия (ЦИК) е мястото, където да следим какво излиза непрекъснато. Така ръководителят на Информационното бюро на Европейския парламент Теодор Стойчев коментира пред Actualno.com какво трябва да знаем относно процеса на предстоящите избори за Европейски парламент (ЕП), които ще се състоят в периода 23 – 26 март тази (2019) година.
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
ЗАЩО ЩЕ ГЛАСУВАШ НА ЕВРОИЗБОРИТЕ? ОБЯСНИ И СПЕЧЕЛИ ГОЛЕМИ НАГРАДИ!
Стойчев подчерта, че гласоподавателите трябва да гледат на сайта на ЦИК, за да се запознаят с всички условия и съответно правила, които регулират избирателния процес в България, тъй като става въпрос за европейски избори – но различното при тях реално е, че на тях не може да гласуват хора в трети страни т.е. извън ЕС. Отделно има и сайт evropeiski-izbori.eu, където може да се провери цялата релевантна информация за България и как протича изборният процес.
Стойчев напомни, че все още се очаква указът на президента Румен Радев със съответната дата, и добави, че по традиция в България гласуваме в неделя, но може да бъде избрана и друга дата в рамките на периода 23 – 26 май. Политическата кампания ще започне след като излезе президентският указ и тогава хората ще могат да се запознаят с кандидатите.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Какво е бъдещето на ЕС – личното мнение на ръководителя на Информационното бюро на Европейския парламент е, че пътят е федерализацията и повече политики, движени на общоевропейско ниво. Той каза и, че бъдещият път на ЕС е една от темите, които определят сегашните евроизбори и хората трябва да потърсят свои представители в ЕП и от тази гледна точка. „В България има политици с по-скоро федерални разбирания, има и политици с разбиране на завръщане на националните държави и влиянието им дори в европейския процес”, заяви Стойчев и „затова трябва да знаем кого избираме”. Същевременно обаче Стойчев напомни, че вероятно политическият дебат и за тези избори ще се съсредоточи върху вътрешни проблеми, но не трябва да забравяме, че гласуваме на европейски, не на вътрешни избори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
"Много от нещата, които виждаме като национални проблеми, ЕС не може да ги реши, защото няма национални правомощия – ако имаше, щеше да ги реши много по-лесно", каза още Стойчев. Ние трябва да си решим проблемите – по-федеративна Европа, ако щете едни Европейски федеративни щати, аз съм "за" един такъв съюз, който запазва националните особености, но върви към едно общо бъдеще, добави той. Отдавна отминаха времената, в които отделни европейски държави са решавали съдбините на света – ако сега няма обединение, ще бъдем много по-малки в глобалните отношения, смята ръководителят на Информационното бюро на ЕП в България.
Конкретно що се отнася до важни за България политики, които минаха през ЕП, Стойчев посочи пакет "Мобилност" (бел. ред. – тази седмица може да има нов опит той да бъде прокаран). Според него обединението на българските евродепутати е довело до спирането на пакета, който раздели Източна и Западна Европа, като това обединение е помогнало да се търси обединение и с други държави, които имат същия интерес като българския. Друга политика, която Стойчев отличи, беше признаването на българското малцинство в Албания, както и фокусът върху Западните Балкани.