Възнагражденията на президента, министър-председателя и депутатите се понижават значително.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Това показват изчисления на Actualno.com на база обявените нови данни от Националния статистически институт (НСИ) за средната работна заплата у нас за първото тримесечие на 2024 г.
Заплатите на първите мъже в държавата и на народните представители не са постоянни и зависят именно от заплатите в обществения сектор. Правилата са следните:
- депутатското възнаграждение се изчислява като умножим три пъти средната работна заплата в обществения сектор;
- премиерът взима депутатската + още 55%;
- президентът - две депутатски заплати.
Тъй като НСИ отчита намаляване на доходите в обществения сектор спрямо края на миналата година, то спрямо тези сметки народните представители ще получават месечно под 6700 лв., при над 7000 за сегашните депутати.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Още: Главчев без заплата като външен министър, от каква сума се отказа
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
Още: "За да се знае и помни": Слави Трифонов даде причина и оправдание Гроздан Караджов да е министър
Премиерската заплата пък намалява с почти 600 лв. и достига около 10 300 лв., а логично най-сериозен е спадът при заплащането на президента - Румен Радев ще получава малко над 13 300 лв., което е с повече от 700 лв. по-малко спрямо сега.
Интересен детайл е, че в тези изчисления не се прибавя трудовия стаж, който увеличава възнагражденията допълнително.
Още: Еврото, Планът за възстановяване и енергийният пазар: Желязков се срещна с българските евродепутати
Бонуси и добавки
Макар изначално основната депутатска заплата да се изчислява според средната работна заплата, то това се отнася само за заплатите в обществения сектор, където възнагражденията все още са по-високи от тези в частния.
Подобно на първите мъже в държавата, народните представители също получават допълнителни средства, но този път за участие в заседанията на парламентарни комисии. По този начин например участието в една постоянна комисия осигурява допълнително възнаграждение от 15% върху основната депутатска заплата. Повечето от народните представители не участват в една, а в две комисии, или допълнителни 30%.
Снимка: БГНЕС
Отделно от постоянните комисии, средства се дават и за активност във временните парламентарни комисии, в размер на 5% месечно за периода, в който те функционират.
Списъкът с добавките не се изчерпва дотук - председателите на парламентарните групи в НС и председателите на парламентарните комисии получават надбавка върху основната депутатска заплата от нови 35%, седемте зам.-председатели на парламента получават бонус в размер на 45%, а председателят на НС - 55% повече.
Как са останалите заплати?
Въпросната статистика изчисляваме на база публикуваните данни на НСИ, според които през първото тримесечие на 2024 г. средната брутна работна заплата на месец нараства с 3.5% спрямо четвъртото тримесечие на 2023 г. и достига 2198 лева.
Още: БВП на България нараства през първото тримесечие
Тази година средната заплата е достигнала най-голям връх през март - 2300 лева. През януари е била 2155 лв., а през февруари - 2139 лв. За първи път средната заплата в София надхвърли 3000 лв. и за първото тримесечие на тази година е 3037 лв.
В кой сектор заплатите са най-високи и в кой град са най-богатите българи? Вижте пълната статистика ТУК.