Спортният министър Радостин Василев изрази съмнения за злоупотреба, която се върти около изграждане на физкултурни салони за 22 млн. лв.
По време на парламентарен контрол днес депутатът от „Демократична България“ Антоанета Цонева попита министъра докъде е стигнала реализацията по строителството на 15, по публични данни, училищни физкултурни салона, които е трябвало да бъдат изградени по типови проекти в цялата страна.
„В две училища в моя избирателен район, включени в строителната програма – в Панагюрище и в Пазарджик, няма и следа от строителство“, сподели тя, показвайки снимки от парламентарната трибуна.
„В края на 2020 г. са сключени договори и са предплатени 100-процентово, с ДДС, договори за 24 училищни спортни обекта в цялата страна, като досега само един е построен – в. с. Тополово, Асеновградска община“, съобщи спортният министър, изброявайки всички 23 училища, които е трябвало да имат готови физкултурни салони до края на миналата година. Само за 4 от тях е издадено строително разрешително, а в един личат наченки на строителни работи.
Цонева попита Василев може ли да бъде спасен разхитеният публичен ресурс, “платен по любимата схема на ГЕРБ - авансово.”
„Изпратили сме покани за доброволно връщане на средствата, малко над 4 млн. лв. са върнати, а една от компаниите каза, че ще ни съдят за пропуснати ползи“, отговори той и добави, че ще сезира компетентните органи да разследват длъжностни лица в министерството, извършили договарянето при управлението на ГЕРБ.
По думите му целта на Министерството на младежта и спорта е предплатените над 20 млн. лв. да бъдат възстановени в бюджета „и да ги ползваме за нещо истинско“.
„Това е като строежа на магистрала „Хемус“, само че в спортното министерство – няма ги парите, няма ги и физкултурните салони“, добави Василев.