“Времето е въпрос на преживяване, а не реално свойство на външния свят”. С тези думи на Дж. Бренан започва дисертационният труд на кандидата за премиер Пламен Николов. Разработката е на тема: Философско – антропологична рефлексия върху времето и се състои от 202 страници: въведение, четири глави, заключение и списък на използваната литература. Цитираните източници обхващат 114 заглавия на български, руски, английски и немски език.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Докторантът Николов е разделил темата на четири основни части: Времето като мисловен конструкт, Ставане на времето в съзнанието, Преживяване на времето в съзнанието и Време-съзнанието във феноменологичната антропология.
Целта на изследването, която си е поставил Пламен Николов, е да покаже:
“Вторичната – доста по-слабо изразената в историко-философски смисъл в сравнение с онтологичната – функция на времето-неговото ставане в съзнанието на човека”.
Сред заключенията, които прави Николов, в края на дисертацията, е: “Идеята за време, мислена в ареала на философската антропология, заличава границата между познавателните намерения на философски и нефилософски ориентираното познание и се опитва да постави въпроса за схващането на времето в съзнанието на контекста на едно тотално звучене”.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
В края на научната разработка са подчертани и приносните моменти от изследването за философско-антропологична - рефелексия върху времето. Ето някои от тях.
- Събиране, класифициране и осмисляне на литературата, свързана със субективното преживяване на времето.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
- Обработване на емпирични конструкции с помощта на феноменологичен инструментариум.
- Нова аргументация в подкрепа на идеята за съществуването на времето единствено в рамките на човешката психофизична конституция.
Научен ръководител на дисертацията е проф. д.ф.н Валери Динев. Темата е защитена през 2004 година, и се пази в Национален център за информация и документация. Други теми, по които е писал Николов, са: "Страх от срам" и "Угризенията на съвестта".
Припомняме ви, че вчера Actualno.com изпрати заявление за достъп до обществена информация до НАЦИД с искане да ни бъде предоставено копие на цялата налична документация относно научния труд на кандидат-премиера, заради съмнение, че са манипулирани данните в НАЦИД за нея. При опит за проверка в интернет около четири часа сайтът на НАЦИД спря да работи. На практика той се отваряше, но Регистърът на академичния състав в Република България отказваше да функционира за доста продължителен период. Изчезнали бяха данните за общия брой хабилитирани лица (6677 към днешна дата – б. р.), както и на всички с академични длъжности и придобити научни степени (54 746 бр.). При отваряне на регистъра излизаше надпис, оцветен в червено „Няма намерени резултати!“. Надписът оставаше непроменен при опит за търсене на което и да е от лицата с академични длъжности на всички възможни браузъри.
Днес от МОН дадоха своето обяснение по случая.
През 2005 г. Висшата атестационна комисия (ВАК) е предала дисертацията на Пламен Николаев Николов в Народната библиотека „Кирил и Методий“ и в тогавашния Централен институт за научно техническа информация (ЦИНТИ) без задължителната информационна карта, която съдържа детайлите, свързани с нейната защита. Това е изрично отбелязано в опис на дисертационни (хабилитационни) трудове, депозирани от ВАК, с номер №91 от 16 май 2005 г., който се съхранява в Националния център за информация и документация (НАЦИД) към Министерството на образованието и науката (МОН) - наследник на ЦИНТИ. Документът се позовава на протокол № 13 от 18 октомври 2004 г. на научна комисия 12 на ВАК, съобщават официално от образователното ведомство.
Поводът е засиления интерес към дисертационния труд на Пламен Николов – номиниран за премиер от „Има такъв народ“.
Още: Ето какво отговори МОН на запитване от Actualno.com за дисертацията на Пламен Николов