Ако до 10 дни не бъде определено кой да поддържа и конфигурира софтуера на машините за гласуване, ще имаме сериозни проблеми. Не трябва да закъсняваме - това заяви Ясен Танев, информационен анализатор, водещ експерт на БСК по проблемите на информационната сигурност.
Още: ДСБ започва подготовка за президентските избори през 2026 г.
Още: Георг Георгиев се срещна с израелския си колега на Мюнхенската конференция
Пред bTV Танев обясни, че подготовката на един процес, какъвто е машинното гласуване, минава през определени етапи. Грубо казано, това значи да се свършат поредица задачи в предварително написан план за действие за определен срок от време. Тоест - задача едно да бъде свършена до едикога си, задача две - до едикога си и т.н.
Около 12 000 машини трябва да се подготвят за вота през октомври и за това ще е нужно време и ресурс, обясни експертът. "Трябва да се помисли за консумативи, хартии, флашки. Машините са наистина сигурни, но изискват сложен процес на подготовка, който отнема време и усилия", коментира Танев.
Припомняме, че изпълнителният директор на "Сиела Норма" Веселин Тодоров обясни, че машините за гласуване вече са държавна собственост и държавата т.е. ЦИК трябва да реши кой ще конфигурира софтуера, кой ще инсталира софтуера, кой ще подготвя за транспортиране машините, транспортирането, инсталирането по места, поддръжката по време на изборния ден и събирането на машините.
Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
ОЩЕ: Трябва да разполагат с часове насаме с машините за манипулация
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!