Аргументите на управляващите да не отварят за промени Изборният кодекс с мотива - да не се правят такива в последния момент, не са съществени. Това коментира пред БНР Стоянка Балова, изпълнителен директор на Института за социална интеграция. Организацията наблюдава изборите у нас вече десет години.
В годините назад от 2014 година, когато беше изцяло приет и променен новият Изборен кодекс, до 2020 г. той е приет и допълван 19 пъти, посочи Балова.
Голяма част от промените са ставали непосредствено преди изборите, броени месеци преди изборния ден, подчерта тя в предаването „Преди всички“.
„И това винаги е пречело да се прави анализ на законодателството, тъй като то винаги е било променяно непосредствено преди изборите“.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Освен Законът за извънредното положение, регламентиращ гласуването на поставените под карантина, е редно да се промени малко и Изборният кодекс, смята Стоянка Балова. Аргументите: в Изборния кодекс с подвижна избирателна кутия могат да гласуват само хората, които имат документ, например ТЕЛК решение. Има и 14-дневен срок преди изборите да се заяви в Общината гласуване в подвижна секция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
„Поне този срок трябва да бъде „пипнат“, тъй като никой не може да гарантира, че в този срок и до самия изборен ден няма да се разболее от Covid-19. По този начин ще бъдат ограничени немалка част от самите избиратели“, подчерта Балова.
Следва да се наблегне на обучението на членовете на секционните избирателни комисии. Ако до този момент е имало много малко резервни членове, то сега е необходимо да има повече кандидати за членове на комисии, които да преминат обучение, обясни още Стоянка Балова. Тя отбеляза, че дистанционното обучение на комисиите е вариант заради малкото време до датата на парламентарните избори. По думите ѝ може да се помисли и за електронна регистрация на наблюдатели и застъпници.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Всичко за промените в изборния кодекс и предстоящите избори - следете ТУК.