Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Екатерина Захариева: Трябва да се посочват и положителните неща, не само отрицателните

26 януари 2017, 09:00 часа • 1096 прочитания

"Властта няма да ми липсва. Съжалявам за някои неща, които останаха да се довършат, като местата за лишаване от свобода, НПК… Трябва да се посочват и положителните неща, не само отрицателните. Докладът (бел. ред. - мониторинговият доклад на ЕК) е балансиран. По два от показателите с корупцията са най-съществените критики. Харесваме това което се случва, но искаме да видим приемственост – това е, което се казва в доклада." Това заяви бившият министър на правосъдието Екатерина Захариева.

Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Това, което прозира от този доклад, е, че ако се продължат темповете, ако има същата воля, каквато ние имахме през последните 2 години, абсолютно постижимо е 17-те препоръки да бъдат изпълнени в скоро време. Но законодателството е факт, отчетени са положителните промени в Конституцията. Реалистични са промените в борбата с корупцията, за съжаление на този парламент не му стигна времето, допълни още Захариева пред bTV.

По думите ѝ относно Закона за съдебната власт – "там има само положителни оценки. Висока е оценена и работата на българската прокуратура."

Помолена  да коментира последното място на България в Индекса за възприятие на корупцията (CPI) за 2016 г. на „Прозрачност без граници" Захариева каза: "Това е усещането, то е свързано с ниското доверие в съдебната власт. Със сигурност е абсурдно да е 70%, но такова е усещането, за което всички имаме вина. Когато хората четат поредната оправдателна присъда: пребита възрастна жена, това са неща, които допринасят - качество на процеса, административното обслужване… Хората не са длъжни да разграничават различните видове престъпления. Това са редица органи, които трябва да свършат работата."

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

"Нека да сме честни към хората, ще направя това сравнение: у нас има 113 районни съдилища на 7 млн. население, а в Холандия има 11 съдилища при 11 млн. население. Става въпрос за качество на работа и бързина, обясни още Захариева. Тя напомни, че "всяка институция трябва да има отчетност . Българският съд трябва да обяснява на обществото какво точно прави."

Захариева призова магистратите, да участват в управлението на съдебната систем: "Нека сега тези, които имат идеи и за които няма съмнение за морала им да се кандидатират и да искат участие."

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес