Владислав Панев няма да се кандидатира повече за съпредседател на "Зелено движение". Новината съобщи самият той пред Аctualno.com.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
"Обявил съм вече пред Националния съвет, че няма да се кандидатирам за нов мандат за съпредседател. Вече 7 години съм съпредседател на партия. Това е прекалено дълго време", коментира Панев.
Той обърна внимание, че в САЩ допустимите мандати за президент са два, т.е. общо 8 години. "Ако сега се кандидатирам, ще стана с мандат 9 години. За мен е първо твърде много, второ доста изстискващо като стрес и енергия", смята Панев.
Припомняме, че миналата година подобно решение взе и Борислав Сандов. ОЩЕ: Борислав Сандов няма да се кандидатира отново за съпредседател на ПП "Зелено движение"
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Вътрешна проверка в "Зелено движение“
Панев направи уговорката, че повод за решението му да не се кандидатира за следващ мандат не е вътрешната проверка в движението, около която се разшумя последните дни. Припомняме, че "Бивол" разпространи вътрешен доклад на анкетна комисия във формацията, подсказващ за сериозни нарушения в партийната финансова и кадрова дисциплина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
"Малка част от информацията на "Бивол" е от доклада на анкетната комисия. Останалата част е дошла от другаде", твърди Панев.
Той уточни, че тези съмнения, за които "Бивол" съобщи, са свързани със събрание на партията от декември 2022 г. "Бяха установени съмнения за нарушения, затова и съвсем демократично - изборът на това събрание беше отменен. Беше избрана анкетна комисия, която да изследва какво точно се е случило, да предложи наказания, промени в начина на избор на делегати, включително за следващото Национално събрание така, че то да бъде максимално чисто и да няма никакви съмнения", обясни Панев.
Чатът с указанията и касирането на вътрешния избор
"Не съм давал такива указания", увери съпредседателят на "Зелено движение" във връзка с друго твърдение на "Бивол", че бившият съветник на Панев - Никола Йорданов раздавал указания на чат с делегати от "Зелено движение" за кого и как да гласуват при избирането на ръководството на партията.
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
"За този чат разбрах на самото Национално събрание, когато се появи тази информация. Това беше основанието за касиране на резултатите от за избор на съпредседател. Затова беше свикана и анкетна комисия. Напълно по правилата в момента се действа", смята Панев.
Според него е напълно нормално делегатите да се координират по някакъв начин кой как да гласува. "Това е било прекалено широка практика на миналото Национално събрание. За мен беше по-добре, че резултатите бяха отменени, което написахме още същия ден декември месец", каза още Панев.
Ще има ли оставки в "Зелено движение"?
Владислав Панев отговори и на призивите за оставки в ръководството на формацията, уточнявайки, че те е дойдат с датата за ново Национално събрание. Уставът на "Зелено движение" предвижда, че събранието има право да избира ръководните органи на партията, като Изпълнителен съвет и 20 члена на Националния съвет с мандат 2 години, както и Контролен съвет с мандат 2 години.
Националното събрание на Зелено движение е върховен орган на партията. Неговите решения са задължителни за всички членове, структури и органи на партията. То се свиква на заседание от Националния съвет най-малко веднъж годишно, както и до три месеца след провеждане на парламентарни избори. Такова може да се свиква и по общо решение на не по-малко от 20% (двадесет процента) от членовете на партията. ОЩЕ: Владислав Панев: Струваше си да се направи този компромис, за да се създаде редовно правителство