Големи държавни дружества, попаднали във фокуса на проверките на оглавяваната от Мая Манолова парламентарна комисия по ревизията, отказват да съдействат и бойкотират работата на депутатите.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
При изпратени 26 писма с въпроси до различни дружества комисията е получила само 4 отговора. Заради затруднения достъп до информация комисията взе решение да привика представители на фирмите и ресорните министри в оставка, така че да могат да бъдат зададени въпроси както за достъпа до данни, така и по същество.
Това реши на второто си заседание временната комисия за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от държавни органи и фирми с над 50% държавно участие. Голяма част от заседанието на комисията мина в пререкания след неуспешния опит на част от депутатите миналия петък да се срещнат с изпълнителния директор на "Булгартрансгаз".
До днес сме получили три писма - от финансовото министерство - за изразходваните средства с постановления на кабинета, от фирма "Монтажи" и от държавното предприятие за управление и стопанисване на язовирите, съобщи пред членовете на комисията Манолова.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
От "Монтажи" ЕАД (дружество под шапката на "Държавната консолидационна компания", което получи 500 млн. лв. за спешен ремонт на язовири) са информирали комисията, че не могат да предоставят изисканата информация в посочения срок. От писмото не става ясно в какъв срок могат да бъдат предоставени данните, коментира Манолова, цитирана от Сега.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
По време на заседанието се разбра, че писмо е пратило и "Булгартрансгаз". В него отново се съобщава, че дружеството има проблем да сканира исканите документи, които възлизат на 1 млн. страници. "Страниците пораснаха от 150 000 на 300 000, на 800 000, сега минаха милион", коментира Манолова. В писмото се изтъква и че е нужно изрично разрешение от министъра за предоставяне на информация. "Те ни се подиграват", коментира Калоян Янков от "Демократична България".
Заради отказа на дружествата да съдействат комисията реши да покани на заседание утре министрите на енергетиката и регионалното развитие в оставка Теменужка Петкова и Петя Аврамова, както и ръководството на две от дружествата в списъка с приоритети на комисията - "Булгартрансгаз" и "Автомагистрали". С тях ще бъде обсъдени и въпроси по същество от дейността на фирмите. Народните представители ще изхождат от вече правени питания и проучвания в предходния парламент и други публични данни за проблеми в работата на двете дружества. Въпроси ще могат да задават и журналисти, реши комисията.
С вашите действия с влизането в "Булгартрансгаз" вие приключихте тази комисия. Създадохте рекетьорско-предизборна групировка, коментира Маноил Манев от ГЕРБ. "Ние отидохме на среща в "Булгартрансгаз" по покана на директора, за да уточним как ще се предоставя информацията. Но вместо това той се скри под полата на министъра, която го пазеше, сякаш е направил нещо лошо", репликира Калоян Янков. В залата се стигна и до цитиране на песен с текст "Кради, кради, пари не му мисли".
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство