Смесената българо-македонска комисия по исторически и образователни въпроси на 21 и 22 октомври ще има 15-то заседание онлайн заради пандемията от коронавирус. Срещата е по време на предизборни кампании и в двете държави.
Още: Мехмед Дикме: Няма две ДПС-та, барутът е запален и още гори
Още: ГЕРБ прекрати преговорите: Предложиха Борисов за премиер, ДБ не го искат
На предишното 14-то заседание, което беше на 10 и 11 юни, македонският екип в Комисията оцени, че са имали най-трудните разговори досега. През първия ден темата за обсъждане бяха учебниците по история и съгласуването на препоръките за тяхното подобряване, като двете страни обменяха идеи как да се стигне до решение, което би помогнало при изготвянето на препоръки за подобряване на историческото образование.
При обсъждането на съвместните чествания, Комисията откри дискусия и за Григор Пърличев. Членовете на Комисията обсъдиха и Гоце Делчев.
През двата дни тогава членовете на Комисията са обсъждали и съдържанието на Втория годишен доклад.
Още: Тестът на Кирил Петков е отрицателен за наркотици: Вярва ли му Делян Добрев?
Още: "Не говорим за коалиция": БСП с детайли как вървят дискусиите с ГЕРБ, ДБ и ИТН
"Въпреки сериозните пречки в работата на Комисията, македонският екип остава ангажиран с решаването на историографски въпроси", информира Скопие.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова обяви кога се очаква приемането на "удължителния" бюджет
Още: Нова среща между ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН: Уточняват механизмите за вземане на решения (СНИМКИ)
Ако и двете страни смятат, че комисията трябва да постигне резултати, работата на тази комисия трябва да бъде отделена от преговорите за членство на РС Македония в ЕС. Това е двустранен спор между България и Македония, историографски спор и трябва да бъде оставен настрана от преговорите, само така ще се постигне някакъв резултат, каза Драги Георгиев, съпредседател на Съвместната македоно-българска комисия, като подчерта, че обвиненията за забавяне на работата на комисията от македонска страна са неоснователни.
По повод изявлението на премиера Зоран Заев за премахване на прилагателното „български“ от „българския фашисткия окупатор“ върху паметниците и в учебниците, той счита, че това е послание към България, че трябва да се разговаря за историческо помирение между двата народа.
Създаването на Съвместната македоно-българска комисия е в съответствие със Споразумението за приятелство, добросъседство и сътрудничество, подписано между двете страни през 2017 г., а работата ѝ е една от точките от пътната карта 5+1 като възможно решение на спора с България и деблокиране на преговорите за присъединяване към ЕС. Пътната карта трябва да бъде готова до началото на ноември и трябва да съдържа решения, които да бъдат изпълнени в целия преговорен процес.
Още: Димитър Ганев: До средата на януари ще стане ясно дали ще има кабинет
Още: 35 години ДПС: Посланията след разцеплението (ВИДЕО)
През 2021 г. се очаква Комисията да има пет заседания, днес 15-ото заседание е четвъртото от петте, предвидени за тази година.