Разделяне на Висшия съдебен съвет (ВСС) на два висши съвета, а главният прокурор да е само с методическа функция. Това предлага ДПС в проектозакона за промени в Конституцията, публикуван официално в сайта на Движението за права и свободи на 8 юни.
От ДПС твърдят, че тези промени са били предложени от тях още преди година и половина. По-рано днес зам.-председателят Йордан Цонев обяви в парламента, че проектът за промени в Конституцията е дело на Делян Пеевски и експертите на партията.
ОЩЕ: Христо Иванов и ДПС в сблъсък: Ще променя ли Пеевски Конституцията? (ВИДЕО)
Предложенията на ДПС гласят ВСС да бъде разделен на два висши съвета - на съдиите и на прокурорите, които да се състоят от по 13 души. Членовете от квотата на парламента в двата съвета ще се избират с мнозинство от 2/3.
Движението предлага сегашните членове по право във ВСС - главният прокурор, председателите на ВАС и ВКС и министърът на правосъдието, да не участват в новите два съвета.
В проекта си ДПС предлага да се премахне правомощието на главния прокурор по чл. 126, ал. 2 от Конституцията, което предвижда осъществяването на надзора за законност. Това означава, че занапред обвинител номер едно няма да може да се произнася върху конкретни прокурорски актове и най-важното – "слага се край на пирамидалната структура на прокуратурата, която бе критикувана от европейските институции", пишат от ДПС.
Отмяната на това правомощие премахва и възможността обвинител №1 да се произнася по прекратени преди години дела, ако актът на прекратяване не е бил обжалван пред съда.
Остава второто правомощие на главния прокурор по чл. 126, ал. 2. То предвижда да се осъществява методическо ръководство върху дейността на всички прокурори, като целта е еднаквото прилагане на закона.
"Разглеждаме и преразглеждаме въпроса с правомощията на главния прокурор. Прехвърляме надзора за законност от главния прокурор на съответните по-горни инстанции в прокуратурата. В полето на главния прокурор оставяме само методическите указания, такива каквито правомощия имат ВКС и ВАС за уеднаквяване на практиката на различните съдилища и прокуратури", заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ на 3 февруари 2022 г., когато Движението представи проекта си пред журналисти в парламента.
ДПС предложи членовете на Конституционния съд също да се избират с мнозинство от 2/3.
Проектът за конституционни промени на ДПС предвижда още уреждане на въпроса с индивидуалната конституционна жалба.
ДПС предлага премахване на изискването за липса на двойно гражданство на министри и депутати, за да не се нарушава Конституцията.
"Промените в Конституцията, предложени от ДПС, отразяват изцяло препоръките на Венецианската комисия към България, както и всички забележки на европейските и евроанлантическите партньори на страната ни", твърдят от Движението за права и свободи.
ДПС представи промените в Конституцията първо в Брюксел, където на 1 февруари 2022 г. лидерът Мустафа Карадайъ проведе серия срещи в централата на АЛДЕ. Проектът получи одобрението на Вера Йоурова, зам.-председател на Европейската комисия по ценности и прозрачност, на която също бе специално представен, твърдят от ДПС. Проектът бе изпратен и на посланиците на всички страни членки на ЕС, в посолствата на балканските страни и на страните членки на НАТО.
На 2 февруари 2022 г. проектът на ДПС за промени в Конституцията бе даден на парламентарните групи в Народното събрание.
Припомняме, че вчера Делян Пеевски стана част от Комисията по конституционни въпроси в 49-ия парламент с гласовете на ГЕРБ-СДС, ИТН и косвена подкрепа от "Възраждане". ПП-ДБ бяха против.
След това ДПС и ПП-ДБ обявиха, че ще обединят проектите си за промени в Конституцията. Още при представянето на кабинета "Денков - Габриел" от "Продължаваме промяната" и ГЕРБ обявиха, че са събрали конституционно мнозинство от минимум 160 депутати.