В политиката много аргументи – състоятелни и не съвсем състоятелни, могат да бъдат изтъкнати в защита на дадена теза, но за мен взетото решение за преференцията в Изборния кодекс беше грешно. Така вицепремиерът Томислав Дончев коментира завоя на 180 градуса на ГЕРБ относно вече приетите поправки за преференциалното гласуване в Изборния кодекс – с 69 от 69 гласували депутати на ГЕРБ.
На изричен въпрос защо Бойко Борисов трябва да се намесва и какво говори това за авторитета на парламента, Дончев отговори, че всеки политически организъм си имал система за вземане на решение и в дадени случаи не е хубаво да вървиш на инат. Ставало въпрос за 100 000 членове и не можело да се гарантира, че всеки от тях постоянно си спазва задълженията и не "кривва". Естествено, че значение имат правилата, но това, което има най-голямо значение, е волята на хората, обобщи Томислав Дончев.
Винаги се случват грешки, продължи Дончев, но се съгласи, че точно тази грешка едва ли може да се сравнява с лапсус. Освен всичко друго, тази грешка звучала много лошо в ушите на гражданите, защото не им се давало да пренареждат листите, които партиите редят, каза още вицепремиерът.
Попитан от Нова телевизия може ли ГЕРБ да се подложи на експеримент – всички важни фигури в партията, например от Изпълнителната комисия на ГЕРБ, да бъдат сложени на последно място в съответните районни избирателни райони и да опитат да се преборят за преференция, отговорът на Дончев беше "с удоволствие", обаче с уточнението, че няма намерение скоро да се явява на каквито и да е избори. Безспорно желанието на гражданите е по-важно от волята на партията, добави той.
Дончев призна и, че "осигуряването на кворум в парламента" напоследък било нелека задача, но всичко си има граници. Припомняме, че точно с компромис с кворума вчера (18 февруари) премиерът Бойко Борисов обясни защо се е стигнало дотук – соченият за дясна ръка на Борисов и председател на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов бил взел такова решение в края на миналата седмица – да се гласуват промените в Изборния кодекс, заради кворума и
Вицепремиерът разкритикува и лидера на БСП Корнелия Нинова за думите ѝ, че можело да се фалшифицират протоколи от секционните избирателни комисии. Как ще се фалшифицират протоколи, като има представители на всички политически партии, попита Дончев и не коментира промяната, че вече решения на избирателните комисии ще се вземат с обикновено, а не квалифицирано мнозинство.
По въпроса с машинното гласуване Дончев използва думата "дъвка" и напомни, че в Европа две държави наскоро се отказали от този тип гласуване. Било глупаво и да се наемат машини, защото трябвало да се дава гаранция за сигурността, а как можело да стане това при наем, продължи с аргументите вицепремиерът, намеквайки защо ГЕРБ почна да дава назад и за машинното гласуване.
За финал Дончев коментира и проблемът с корупцията, като призна, че има корупция, но неглижира нещата с твърдението, че всеки, който се гневи, сигурно има член на семейството, който е давал например рушвет на пътен полицай, за да се отърве от акт за нарушение. Освен това другите балкански държави не били много по-добре от България, каза вицепремиерът след като му беше посочено, че вече пред нас в индекса на Transparency International вече са държави като Суринам и Гана. Припомняме, че според началника на кабинета на Бойко Борисов и бивш МВР министър Румяна Бъчварова обаче корупцията е субективно усещане.