Решението на ЦИК за отмяна на машинния вот вече не е легитимно. Това коментира преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова пред Actualno.com по повод решението на ЦИК за отмяна на машинното гласуване. То беше взето на основание, че устройствата за гласуване не са сертифицирани и последва решение на Министерство на електронното управление да ги сертифицира.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Доц. Киселова обърна внимание, че решението на ЦИК към момента на вземане е било легитимно, но след представянето на доклада от Министерство на електронното управление вече не е такова. ОЩЕ: ЦИК реши: На местните избори гласуваме само с хартиени бюлетини
"Има чл. 213а в Изборния кодекс, който предвижда, че ЦИК може да не допусне гласуване с машини, ако има несъответствие между машините и принципите на чл. 3 на кодекса – това е тайната на вота. На това основание ЦИК издава такова решение. Междувременно обаче от Министерство на електронното управление нямат срок за внасяне на доклада за сертифицирането на на машините. До запечатването на изборните помещения, което става утре, теоретично може да се представи такъв доклад, а той е представен тази вечер", обясни проф. Киселова. ОЩЕ: Обрат: Държавата сертифицира машините за гласуване
Какво може да стане?
"ЦИК може утре сутринта да си отмени решението", смята доц. Киселова.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
По думите ѝ, ако решението на ЦИК не бъде отменено от самата ЦИК и бъде оспорено във Върховния административен съд (ВАС), каквито заявки имаше, вероятно съдът ще се произнесе на следващия ден след изборите и така ще се гласува в неделя само на хартия. ОЩЕ: ПП-ДБ атакува пред ВАС решението на ЦИК за машинното гласуване (ВИДЕО)
Прогнозата ѝ е за ниска избирателна активност
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Специалистът по конституционно право отбеляза, че гражданите не са ограничени във възможността да гласуват, но по думите й психологически се е създало съмнение, което според нея може да доведе до ниска избирателна активност.
Тя смята, че в случая става въпрос за липса на добро сътрудничество между органите. „Не мога да кажа в кого е вината, дали в ЦИК или в Министерството на електронното управление“, коментира доц. Киселова. Тя обаче е на мнение, че не е трябвало да истеризират цялата държава.