Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

До 2021 г. от специализираните институции ще бъдат изведени 680 деца

14 ноември 2018, 14:50 часа • 3616 прочитания

На 21 ноември Управляващият орган на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ ще отвори за кандидатстване операция "Продължаваща подкрепа за деинституционализация на децата и младежите - етап 2 - предоставяне на социални и интегрирани здравно-социални услуги за деца и семейства". Това стана ясно по време на заседанието на Междуведомствената работна група по за управление и координация на процеса на деинституционализация на грижата за деца, съобщиха от МТСП.

Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп

Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход

До 2021 г. от специализираните институции ще бъдат изведени останалите в тях 680 деца и младежи. С осигурените 74 млн. лева ще се осигури предоставянето на новите услуги, които ще подкрепят затварянето на останалите 30 институции за деца и младежи. Благодарение на средствата други 32 000 лица ще получат достъп до социални и здравно-социални услуги.

Процедурата ще се проведе в два компонента. По Компонент 1 право да кандидатстват имат 33 общини, получили финансиране по Оперативна програма "Региони в растеж" за изграждане на социална инфраструктура за новите услуги. Бюджетът на Компонент 1 е 55 605 196 лв., с които ще бъдат изградени Центрове за настаняване от семеен тип за деца, Преходни жилища за деца от 15 до 18 г., Наблюдавани жилища за младежи от 18 до 21 г. Ще бъдат осигурени услуги за спешен прием на деца и родители при кризисна ситуация. Планирано е изграждането на Дневни центрове за деца с увреждания, вкл. с тежки множествени увреждания. Ще бъдат осигурени средства за подбор и наемане на специалисти в новите услуги.

С 18 444 864 лв. по Компонент 2 Министерството на здравеопазването ще изгради Центрове за специализирана здравно-социална грижа за деца с увреждания с потребност от постоянни медицински грижи, Центрове за специализирана здравно-социална грижа за деца с високо рисково поведение и потребност от специални здравни грижи. Средства ще бъдат насочени и към подбор, обучение и супервизия на персонала в новите услуги. По Компонент 2 ще бъде разработена нова услуга по предоставяне на патронажна грижа за деца и семейства във всичките 28 области в страната.

Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ

Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост

Целта на операцията на ОПРЧР е да продължи подкрепата на процеса по деинституционализация на грижата за деца, настанени в Домовете за деца, лишени от родителска грижа и Домовете за медико-социални грижи за деца и закриване на тези институции. Управляващият орган на ОПРЧР вече стартира Национална информационна кампания "Мисията е възможна", която популяризира развитието на превантивни и алтернативни услуги за деца в процеса на деинституционализация на грижите за деца. Една от целите на кампанията е да подготви обществото за последният етап от деинституционализацията на грижата за деца в България. Националната кампания обхваща общини, в които предстои да се закриват стари институции и да се създават новите социални и здравно-социални услуги.

По време на заседанието на междуведомствената работна група беше представен анализ за ролята на резидентната грижа в системата от мерки за закрила на детето.

Данните показват, че децата и младежите, настанявани в този тип услуги, имат редица комплексни потребности, изискващи многопосочна грижа, квалифицирана и последователна подкрепа и се нуждаят от интензивна допълнителна работа със специалисти. В анализа са направени предложения за подобряване на качеството и организацията на резидентната грижа и въвеждане на интегриран подход на ниво община при предоставянето й. Всички препоръки са адресирани в проекта на Закона за социалните услуги, с който ще се реализира реформата в сектора.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес