Аз съм привърженик на много по-рязко увеличение на учителските заплати. Да дадем 50% увеличение сега, за да покажем, че ценим учителският труд. Ако бях и аз финсов министър сега, също бих обаче се противопоставил. Горанов трудно ще ги даде тези пари. Това заяви бившият финансов министър Симеон Дянков.
Припомняме, че 7 май в Пловдив министърът на образованието и науката Красимир Велчев заяви, че учителските заплати ще бъдат увеличени от 1 септември с 15%.
Най-належащата и тежка тема за това правителство е въпросът с демографията, уточни още Дянков в ефира на БНТ.
Харесва ми идеята за налагането на патентен данък по Черноморието за този, които има определена квадратура или определен брой жилища, коментира още той. Амбициите ни трябва да са за около 6-6.5% ръст на икономиката. Смятам, че ще достигнем около 4% ръст на икономиката. В сравнително бързи срокове трябва да помислим как тези млади, които излизат навън, могат да работят у нас. Нямаме достатъчно работници, затова трябва да привличаме хора, стана ясно още от думите на Дянков.
Разликата между нас и Западна Европа ние още дълги години няма да можем да я затворим като заплати, но трябва да работим за свиваването на тази разлика. Бюджетът като структура и тази година е добре направен, отбеляза Дянков.
Бъдещето на Европа
Определено ще се забави растежът на европейската икономика след излизането на Великобритания от ЕС, смята Симеон Дянков. Липсата на единните пазари, ще тежи на европейската икономика през следващите 5-10 години. Макрон говореше през първите си дни за общ дигитален пазар, за общ федерализъм - нещо, което е ново. Аз по-скоро съм привърженик да има общ финансов министър на Еврозоната. Радвам се, че тази идея се повдига пак, подчерта Дянков.