Нямам притеснения, изпълнявала съм задълженията си професионално и законосъобразно. Вярвам в обективността и безпристрастността на разследването.
Това каза пред БГНЕС ръководителят на политическия кабинет на премиера Пламен Орешарски Мария Дивизиева по повод твърденията за компрометиран европейски проект за създаване на интегрирана система на военните съдилища.
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
"Днес бях призована по телефона и тъй като съм в отпуск извън София впоследствие призовката получи моят технически сътрудник. Ще бъда в отпуск до изясняване на твърденията по случая", каза още Дивизиева.
Припомняме, че по-рано днес стана известно, че Мария Дивизиева, началник на кабинета на премиера Пламен Орешарски също се оказа забъркана в скандала с Военно-апелативния съд.
Според информация на в. "Сега" прокуратурата ще повдигне обвинение на Дивизиева заради европейски проект, който е изпълнен от Военно-апелативния съд. Проектът е за изготвяне на софтуер за военните съдилища в София и Плевен и е на стойност над 700 хил. лв. По същото разследване днес бяха повдигнати обвинения на председателя на военно-апелативния съд полк. Петър Петков и председателя на апелативния съд в София ген. Веселин Пенгезов - за длъжностно присвояване.
Още: България видя "нови рискове" - променя програмата за инвестиции в отбраната
Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби
Съгласно тезата на държавното обвинение Дивизиева, която по това време е била заместник-министър на държавната администрация и шеф на ОП "Административен капацитет", е съветвала Пенгезов и Петков как да прикрият, че не са обявили обществена поръчка, а вместо това са раздавали пари на физически лица. Според агенция "ПИК" днес е имало опит да бъде дадена призовка на Дивизиева в Министерския съвет, но тя се е скрила.
Днес сутринта Actualno.com съобщи и, че срещу приятеля на Дивизиева - министъра на културата Петър Стоянович, също започва съдебно дело. То е по жалба на родители на деца от Класическата гимназия и касае състоянието на сградата на 13-то ОУ, където сега се намира НГДЕК. Според жалбоподавателите тя застрашава живота на децата им, а искът е подкрепен с документи - технически паспорт от края на 2012 година плюс становище за състоянието на сградата от началото на тази година.
Още: България - в ЕС или с Русия: Дебат като народна песен за вота на недоверие
Още: "Не можем да имаме външна политика, докато ...": Из бисерите на „Величие“ за вота на недоверие