Няма да има предсрочни избори заради нарушеното мнозинство сега, каза по БНР Димитър Ганев, политолог и социолог от изследователен център "Тренд".
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
"Има няколко стабилизиращи фактора - войната в Украйна, нито една от партиите в парламента няма интерес от предсрочни избори и това ги крепи", каза той.
Според него събарянето на кабинета "Петков" може да бъде задействано от формация, която прецени, че участието в правителството ѝ носи пасив и излизането от него може да ѝ донесе определен политически капитал, който да използва на предсрочни парламентарни избори.
"Центърът е най-логичното политическо позиционираме на учредяващата се днес партия "Продължаваме промяната", смята политологът.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
"Намираме се в ситуация на плаващи ад хок мнозинства и тя е съвсем нова, различна от тази, в която започна работа това коалиционно правителство".
Той подчерта кои са критичните казуси пред управляващите - изборът на гуверньор на БНБ, предоставяне на въоръжение за Украйна, ветото пред Северна Македония и промяната в изборното законодателство.
Темата за Северна Македония изглежда като най-сериозното "камъче", което може да преобърне колата на правителството:
"Ако премиерът реши да вдигне ветото пред РСМ без санкцията на коалиционните партньори и някакъв вид санкция от парламента, това би могло да доведе до разпад на управляващата коалиция, защото това ще отекне толкова силно, с толкова мощен обществен резонанс, че партиите ще гледат да се разграничат по най-бързия начин от това решение. А това означава напускане на коалицията".
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му