Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Депутатите решиха проблема със "Зелената карта" и разчистиха още пътя към еврозоната

27 юли 2023, 09:53 часа • 3577 прочитания

Казусът с международната застрахователна система "Зелена карта" беше решен от парламента снощи чрез промени в Кодекса за застраховането. Те минаха без дебат с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и ИТН. "Възраждане" бяха против, а от БСП се въздържаха.

Още: Енергийният министър: Близо 8100 абонати и 105 населени места са без ток

Още: Кирил Петков се спусна със сноуборд в района на Рилските езера (ВИДЕО)

Депутатите добавиха нова разпоредба, предложена от Министерски съвет. Тя гласи, че застрахователите трябва автоматично да заплащат недоказани щети при катастрофи в чужбина. Промените целят да се гарантира спазването на правилата в европейската застрахователна система „Зелена карта“. Те минаха на първо четене на 21 юли, а на 26 юли - на второ.

Така казусът вече не е сред пречките по пътя на България към еврозоната - един от приоритетите на правителството "Денков - Габриел".

ОЩЕ: Кабинетът одобри управленска програма - ето петте приоритета

Още: Депутатите като вандали през 2024 г.: Късаха кабели, заключваха се и се заливаха с напитки

Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят

"Зелена карта" обединява 48 държави, които използват системата, за да обезщетяват пострадалите при пътни инциденти, причинени от МПС с чуждестранен регистрационен номер. Така се избягва и нуждата шофьорите да доказват на границата на всяка държава, която посещават, че са застраховани. Системата действа посредством национални бюра, в които членуват местните застрахователи.

Проблемът за България възникна преди няколко години, когато български застрахователи оспориха истинността на исканията за обезщетения, идващи от чужбина. Така се натрупаха висящи задължения, които не само застрашиха страната от изключване от системата, но и заплашиха присъединяването ни към еврозоната.

Причината е, че ефективното функциониране на "Зелена карта" е едно от условията, които България трябва да изпълни за въвеждането на еврото. Казусът доведе до спорове между застрахователите и държавата, които обаче стихнаха, след като българското бюро съобщи, че задълженията му рязко са намалели.

ОЩЕ: Бизнесът скочи срещу готвените промени в Кодекса за застраховането

Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания

Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус

Разпоредбата, която бе приета снощи, гласи, че когато българското бюро получи искане за плащане от друго национално бюро, то го заплаща, след което иска в 7-дневен срок от съответния български застраховател да му възстанови сумата. Застрахователят има 15 дни да направи това - иначе бюрото си взима парите от банковата гаранция, която всеки член на бюрото трябва да предостави и поддържа като условие за членството си.

Така се въвежда принципът "първо плащаш, после оспорваш", който е в основата на "Зелена карта", пише в. "Сега". Комисията за финансов надзор (КФН) ще съблюдава спазването на тази схема както от страна на бюрото, така и от застрахователите.

Според финансовия министър Асен Василев, който внесе законопроекта, промените няма да доведат до нови задължения за българското бюро или за застрахователите, а само изискват от тях да изпълняват съществуващите задължения по системата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес