Депутатите решиха ЦИК да осигурява техническите устройства за машинно гласуване чрез наемане или закупуване. Текстовете са заложени в Изборния кодекс, който депутатите гледат на второ четене.
ЦИК ще определя техническите изисквания към апаратната и програмната част на техническите устройства за машинно гласуване.
Отхвърлиха беше предложението на БСП между двете четения. От левицата искаха придобиването, съхранението, програмирането и логистиката на специализираните устройства за гласуване да се извършва от Министерския съвет, който при необходимост да може да ползва други специализирани изпълнители.
Социалистите поискаха още тестването и сертифицирането на специализираните устройства за гласуване да се извършва от Държавна агенция „Национална сигурност“.
Депутатът от левицата Филип Попов заяви, че ЦИК се натоварва с несвойствени за нея действия, защото се отнемат отговорности на Министерския съвет. Така изборният процес ще бъде компрометиран, защото натоварените институции не могат да поемат тази отговорност. Това ще доведе до хаос и объркване на предстоящите избори, заяви той, цитиран от Фокус.
Именно прехвърлянето на отговорността на ЦИК беше причината да подаде оставка бившият шеф на комисията Стефка Стоева. Според нея закупуването на машини трябва да се извърши от държавата, в лицето на изпълнителната власт.
В началото на заседанието кворумът беше отново на ръба, като 123 депутати се регистрираха в зала.
Кворумът бе осигурен с ключовото участие на депутатите от „Воля“, които вчера излязоха на трибуната с фланелки с надпис „Аз съм Марешки“. Причината бе демонстрация на подкрепа за техния лидер Веселин Марешки, който бе осъден на четири години затвор на втора, предпоследна инстанция за рекет.