Народното събрание прие на първо четене спешни промени, свързани със списъка от лица, които могат да бъдат избрани за служебни премиери. Това се случи, след като по-рано днес извънредно заседание на правна комисия прие измененията.
Окончателното решение беше взето в пленарна зала със 137 гласа "за", а 54 бяха "против". Поправките бяха внесени от ГЕРБ и ДПС по-рано днес, а срокът за предложения преди окончателното им гласуване беше намален на три дни.
Защо се налагат тези промени?
Става въпрос за промени в Закона за БНБ, с чиито преходни и заключителни разпоредби се променят Закона за омбудсмана и Закона за Сметната палата. Те са внесени с подписите на депутати от ГЕРБ и ДПС.
Текстовете са свързани с последните конституционни промени, според които президентът може да избира за служебен премиер измежду председателя на Народното събрание, шефа на Сметната палата, управителя на БНБ и техните заместници. ОЩЕ: Омбудсманът: Не мога да съм служебен премиер, ще подам оставка
Какво предвиждат промените?
Идеята е в случай, че бъдат избрани за служебни премиери, въпросните лица да могат да ползват неплатен годишен отпуск за времето, в което действа служебното правителство. С други думи им се дава възможност да запазят длъжностите си и да се върнат на постовете си след като престанат да бъдат служебни министър-председатели. ОЩЕ: Конституционните капани за служебно правителство: Обяснение
Дебатът
По време на дебатите опозицията разкритикува промените.
Петър Петров от проруската партия "Възраждане" обвини мнозинството, че погазва законите в страната и не се съобразява със сроковете, заложени в правилника на Народното събрание, между разглеждането на законопроекта в зала и внасянето му за обсъждания в пленарната зала.
"Искам да попитам Христо Иванов, като майка и баща на Конституцията, ако президентът върне състава на МС и имаме избран министър-председател, но не и състав. Какво ще обяснявате вие тогава?", попита депутатът. Добави, че пита хипотетично, тъй като все още текат разговорите на президента с потенциалните кандидати.
Гроздан Караджов определи промените като "безумие“. По думите му няма как да се съвместяват няколко длъжности, а тези поправки не коригирали проблема със законодателството.