Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Депутатите подкрепиха ветото на президента върху "поправката Домусчиев"

26 юли 2018, 16:30 часа • 4813 прочитания

Народното събрание единодушно подкрепи ветото на президента Румен Радев върху промените в приватизационния закон, с които ангажиментите на купувача по приватизационни договори намаляват от 10 на 5 г. със задна дата.

Старите текстове не събраха никаква подкрепа и решението беше взето със 185 гласа "против" и 2 "въздържал се".

Това стана два дни след като държавният глава наложи вето, а ГЕРБ обяви, че е планирала редакция на текстовете заради съмненията за лобизъм. Очаква се ветото да бъде подкрепено в пленарната зала утре или в петък.

Миналата седмица внесените от депутати от "Атака" и ВМРО промени в приватизационния закон бяха подкрепени от ГЕРБ, ДПС и "Воля" и приети на второ четене с мълчаливото съгласие на БСП.

Вицепремиерът Валери Симеонов, който заплаши, че ще напусне коалицията, прозря застъпничество за частни интереси у вносителите на промените ВМРО и "Атака", които са негови коалиционни партньори в "Обединени патриоти". Според него поправката се прави в полза на дружество, собственост на братята Кирил и Георги Домусчиеви, които не са изпълнили задълженията, поети при приватизацията на Български морски флот през 2008 г., и сега би трябвало да бъдат санкционирани с 58 млн. лева. Освен този случай обаче измененията облагодетелстват всички участници в приватизационни сделки между 2008 и 2013 г.

В мотивите на ветото на президента се казва, че намаляването на срока на ангажиментите по приватизационни договори на 5 г. ще облагодетелства и неизправни купувачи, които имат непогасени плащания за неустойки за този период. Посочено е още, че няма никаква обществена необходимост да бъдат преуредени вече сключени приватизационни договори, а измененията нарушават принципа за правната сигурност, изискващ стабилност на правните сделки и предвидимост на правните последици от различните юридически факти.

Дебатът

"Удовлетворени сме от факта, че голяма част от мотивите на ветото съвпадат изцяло с изложените от нас аргументи в пленарна зала при приемането на посочените норми", заяви народният представител от НФСБ Борис Ячев по време на дебатите.

От партията са удовлетворени и от бързата реакция на държавния глава и намират за правилно и отговорно решението на коалиционните си партньори от ГЕРБ да променят позицията си, което да доведе до отпадането от законопроекта на спорните два параграфа.

"От НФСБ ще продължим линията на поведение в българския парламент за сериозно отстояване на обществения интерес при приемането на законопроекти, независимо от кого са предложени в пленарна зала", увери Ячев.

Действията на президента бяха приветствани и от БСП.

"Тези параграфи категорично и крещящо противоречат на обществения интерес", заяви Румен Гечев. Според него направените спорни промени не са целели облагодетелстването само на една фирма, а и на десетки други, с което е възможно на българската икономика да бъдат нанесени щети за стотици милиони левове.

"Тези фирми са купили активите по занижени цени. Сега вносителите на проектозакона, който основателно връща президента, искат да направят втори подарък – да не правят допълнителни инвестиции, да не запазват работни места, да не правят технологични обновления", каза още Гечев.

Партиите от управляващото мнозинство също се съобразиха с мотивите на наложеното вето с аргумента, че така ще отпаднат всички съмнения за лобизъм в полза на една или друга страна.

От своя страна лидерът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов обвини БСП в това, че "хваща вълната", за да получи по-голяма обществена подкрепа.

"Знаем, че сте с приповдигнато настроение заради предстоящото ви мероприятие на Бузлуджа. Отидете, направете си вашето викане, говорено и оплюване на политическия опонент. Това не е политика. Това не е алтернатива", каза той.

Цветанов коментира, че политически сили, разположени в дясната част на залата в парламента, не са участвали в приватизацията и приемането на законодателство в годините на преход. "Първият Закон за приватизацията беше приет 1992 година. Сега действащият закон е приет 2002 година. ПП ГЕРБ влезе е българския парламент 2009 година", припомни той.

В рамките на дебатите изказване направи и лидерът на БСП Корнелия Нинова

"Събитията от последните дни, свързани с Закона за приватизацията и следприватизационен контрол, са най-ярък пример за три неща – власт и пари са сраснали в едно, власт и интереси са сраснали в едно и в България има прослойка, която си купува политици, независимо от кои цветове и независимо по кое време, смята Нинова. Според нея това е модел, оформен от грешки, натрупани през последните 29 години преход, а днешната дискусия е само един от примерите за него.

"Няма антикорупционен орган, който да хване нито политик, нито бизнесмен, които са си написали закон, който ги защитава. Днес корупцията не е престъпление. Корупцията се превърна в норма, правило и закон, написани от вас", обърна се Нинова към управляващото мнозинство и призова този парламент да се разпусне.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес