Депутатите отхвърлиха предложението за преизчисляване на пенсиите

18 юли 2019, 14:15 часа • 10530 | прочитания

Със 76 гласа „за“, 15 – „против“ и 81 – „въздържал се“ парламентът отхвърли предложението на „БСП за България“ за преизчисляване на всички пенсии за трудова дейност, отпуснати до 31 юни 2016 година, предаде БГНЕС.

Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница

Още: Борисов отново отвори вратата на ПП-ДБ за управлението: Те са готови с отговор (ВИДЕО)

Според мотивите на законопроекта немалка част от българските граждани са с доходи на границата на физическото оцеляване, а в най-голяма степен това се отнася за пенсионерите и хората над 65 години. Бедните възрастни хора са се увеличили от 22,6% през 2014 г. на 29,2% през 2018 г. При линия на бедността за 2019 г. 348 лв., минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от 1 юли вече е 219 лв., а средната пенсия за 2019 г. ще е около 386 лв. Над 1,3 млн. пенсионери (60 % от общия брой) са с пенсии под границата на бедността.

Според левицата „българските пенсионери мизерстват“, защото са забравени „от Бога и от управляващите“. „Няма как минималната пенсия да е 219 лв., а лекарствата да струват 200 - 250 лв.“, заяви от парламентарната трибуна депутатът Георги Гьоков. Според него в 10-годишното си управление ГЕРБ не е положила никакви усилия в посока на подобряване на жизнения стандарт на българските пенсионери, освен редовното осъвременяване по Кодекса за социално осигуряване, с което се отразява инфлацията и увеличението на средно-осигурителния доход.

От БСП настояха още преизчисляването да не бъде еднократно, а да се превърне в периодично, осъществявано на четири години. Последното такова е извършено през 2008 г. със средния осигурителен доход за 2007 г.

Още: Борисов за Пеевски: Не само сватба, но кръщене и погача ще има, всичко ще има

Още: Предупреждение на ПП: Сваляне на Киселова може да доведе до кабинет на Главчев (ВИДЕО)

Според управляващите обаче така предложеният законопроект е непосилен за държавния бюджет. Те се позоваха на разчетите на Националния осигурителен институт, от които е видно, че ако бъде прието предложението от 1 септември до края на 2019 г. са необходими допълнително 560 млн. лв., а за цялата 2020 г. над 1 млрд. 700 млн. лв., което е значителен финансов ресурс.

В рамките на дебата се чуха и някои остри критики. „Социално ориентираните в БСП да предложат на криминалните комунисти да върнат половината от заграбеното и пенсиите ще скочат три пъти повече“, заяви Спас Гърневски от ГЕРБ.

Опозицията пък получи подкрепа за законопроекта си от НФСБ. „Да отворим дискусията и за пореден път да положим усилия за промяна в пенсионния модел“, призова лидерът на партията Валери Симеонов. Той обаче разкритикува левицата за начина, по който аргументира и отстоява предложенията си, в който Симеонов видя „определена порция скандал, шумотевица, патаклама“, чиято цел е да бъде постигнато единствено медийно внимание.

Законопроектът не се подкрепя от Министерството на финансите и труда и социалната политика.

Още: Радостин Василев: Кабинетът "Желязков" е под прикритие

Още: Атанас Запрянов: Спешно ни трябват модерни ПВО системи заради войната в Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес