Парламентът облекчи начина, по който ще се извършва гласуването във времето на днешното извънредно заседание, на което се обсъжда окончателната промяна в Закона за здравето, с която се отменя извънредното положение след 13 май.
Още: Ивелин Михайлов: С Мустафа Емин работим по правителство в сянка
Още: Балабанов за вота на недоверие: Трите проруски партии са в безтегловност (ВИДЕО)
По предложение на председателя на Народното събрание Цвета Караянчева и нейния заместник Валери Симеонов депутатите ще гласуват по стария начин.
„С цел да може по-плавно да върви работата, тъй като има много предложения, подкрепени и неподкрепени, да има възможност народните представители по-обширно да се запознаят с тези предложения, да обмислят начина на гласуване и да дадат своя вот“, обясни Караянчева.
Всички парламентарни групи присъстват в пленарната зала, като депутатите са с маски, но не спазват дистанция от два метра, предаде БНР.
Още: Пеевски отговори на ДБ за контрабандата: Измислени истории (ВИДЕО)
Още: Пеевски крепи кабинета "Желязков" и при вота на недоверие. Кой как гласува? (ВИДЕО)
За времето на извънредното положение от НС бяха направили промени в правилника си. Така обсъжданията и дебатите по даден закони бяха през деня, а гласуванията започваха поне 30 час по-късно. С цел да се спазват мерките и препоръките за дистанция пък в залата се редуваха по две групи депутати. Така самият процес отнемаше много по-дълго време.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
С промените в Закона за здравето се регламентира и начинът за въвеждане на "извънредна епидемична обстановка".
Парламентът решава окончателно дали министърът на здравеопазването или правителството по предложение на здравния министър да има правомощията да обявява извънредна епидемична обстановка в страната, при ясно определени критерии.
Новото обстоятелство с прехвърлена отговорност към кабинета е част от предложенията на ГЕРБ между двете четения на законопроекта.
Още: Да замениш "Да, България" с "Величие": Изненадващ трансфер на емблематично лице (СНИМКИ)
Още: Пеевски е загрижен за Доган (ВИДЕО)
От политическата сила предлагат още наполовина по-ниски цени на плажните принадлежности спрямо миналата година, а от коалиционните партньори ВМРО и НФСБ предлагат по-ниски концесионни такси, ваучери за почивки и чартъри, като част от антикризисните мерки в туризма.
БСП внесоха свои предложения за 9% ДДС за храни и лекарства и 725 лева еднократна помощ за безработни или за самонаети.
Промените предвиждат противоепидемичните и някои социални и икономически мерки да действат два месеца след края на извънредното положение, т.е. до 13 юли, като мярката 60/40 да важи до 30 юни.
Очаква се да да бъдат подкрепени предложенията 60 дни неплатен отпуск да се зачита за трудов стаж, както и учебната година да завърши дистанционно, без външно оценяване за 4 и за 10 клас.
Депутатите ще решават дали да има и нови правила за данъчните складове.