След ваканцията на депутатите представители на управляващите, в опит да спрат безкрайното говорене от трибуната на парламента, ще предложат промени в правилника, информира БТВ.
Още: "Иван Иванов няма място в МРРБ": Венко Сабрутев с коментар за последните събития
Още: Румен Радев: Митата разтърсват пазарите, Европа трябва да отговори с единство
Едно от вдъхновенията за поправките са дебатите по Бюджета за догодина, когато депутатите два дни не можеха да приемат заради процедурни хватки.
Вносителите искат да се прекрати практиката депутатите да се обясняват без причина, а да излизат на трибуната, само ако са споменати поименно и се почувстват лично засегнати.
„Всеки един народен представител трябва да се гордее с името, а не да го използва", обясни Петър Мутафчиев, депутат от Коалиция за България.
Още: Антон Станков: Не си търся работа, искам да съм полезен като омбудсман
Още: ГЕРБ обръща вота на БСП в парламента с палец надолу и лош поглед (ВИДЕО)
Искането за прегласуване по закон да се съкрати от 2 минути на 30 секунди, а микрофонът на парламентариста да бъде спиран, ако заговори не по същество. Целта е не да се удря по опозицията, а да се спре бекрайното говорене, обясняват вносителите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски се хвали: Кметът на голям град вече е част от "ДПС-Ново начало"
„Не отнемаме права на народните представители, не може обаче процедурата да се използва за нечестен дебат и за говорилня. Бие се върху авторитета на българския парламент", добави Мутафчиев.
Идеята не среща одобрение сред свои, въпреки мнението, че дебатите потъват в процедурни хватки. „Лично мое мнение е, че правата на опозицията не бива да бъдат пипани. И аз и Миков сме прекалено либерални, защото си спомням, времето когато ми цепеха думата на две и ми спираха микрофона", беше мнението на Мая Манолова, зам.-председател на НС.
Депутатите пък казват, че имат нужда от време, за да изложат тезите си. „В една такива динамична среда е хубаво да можеш да говориш, има и дразнещи моменти, но не можеш да ограничаваш свободата на говорен на народните представители", смята Цвета Караянчева, депутат от ГЕРБ.
Още: МВнР не знае за посещението на Доналд Тръмп-младши у нас
Още: Ключови решения на правителството на заседанието в сряда