Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Денков каза как ще се спре непрозрачното отпускане на средства в края на годината

28 юни 2023, 14:26 часа • 1606 прочитания

Влизането в еврозоната е приоритет в предложения от Министерството на финансите законопроект за държавния бюджет на България за 2023 г. Заложеният в него дефицит до 3% от БВП е важен за България, тъй като това е един от икономическите показатели, въз основа на които се оценяват страните, които искат да въведат еврото, заяви премиерът акад. Николай Денков.

Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)

Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента

"Ключово е да запазим Маастрихтските критерии, с изключение на инфлацията, която не зависи от нас, а от външни фактори, но напоследък намалява доста бързо", каза още той пред журналисти в специализирания учебно-тренировъчен комплекс „Црънча”, където присъства за демонстрация на способностите на Специалните сили на Българската армия „Stealth Dagger - 23”.

Министър-председателят подчерта, че влизането в еврозоната не трябва да бъде за сметка на заплатите, хората и пенсиите и посочи, че държавният бюджет за 2023 г. е с фокус върху социалните плащания. Според акад. Денков заложеният растеж на БВП от 1,8% също изглежда изпълним.

ОЩЕ: Асен Василев: Преговаряме с ЕС да въведем еврото като паралелна валута

Още: "С Йотова ще продължим да работим за България": Радев с патетично отбелязване на 9 години начело на президенството

Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)

Премиерът посочи още, че трябва да се планират разходи за инвестиции и капиталови разходи на проектен принцип. По този начин ще се преустанови практиката на неефективно и непрозрачно отпускане на средства с решения на Министерския съвет в края на годината.

Акад. Денков увери, че ще има финансиране за вече готовите проекти, в ползва на отбраната, като за 2025 г. ще бъдат отделени повече средства. Тогава страната ни ще изпълни и заложения от НАТО минимум от 2% от БВП на средствата, които се отделят за отбрана. „Когато се планират проектите и самото финансиране, от една страна, е важно как българската армия да получава собствена сила и мощ, за да отбранява държавата, хората и територията. От друга страна, едновременно с това тя трябва да се интегрира с общите сили на НАТО, защото само заедно можем да бъдем достатъчно силни, така че никой да не посмее да помисли да наруши нашата територия“, каза премиерът, цитиран от пресцентъра на Министерски съвет.

ОЩЕ: Тодор Тагарев обяви приоритетите си: 2% от БВП за отбрана и помощ за Украйна

Министър-председателят очерта и темите, които ще бъдат на дневен ред по време на заседанието на Европейския съвет, в което той ще участва. Сред тях са Шенген, еврозоната, мигрантският поток и създаването на координационен център у нас за опазване на източната ни граница, законодателната програма на България.

Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"

Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си

По отношение на провелата се вчера лидерска среща в Народното събрание между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС премиерът посочи, че трябва да се работи с търсене на консенсус, тъй като подготовката на коалиционно споразумение изисква месеци. „Кога ще бъде подписано споразумението, трябва да решат парламентарните групи. Големият проблем в момента не е как работи правителството, защото ние успяваме да си вършим работата. Трябва да се реши как да се осигури законодателната програма, без която няма смисъл цялото усилие“, заяви акад. Денков. По думите му - напрежението е основно по отношение на гласуването на законопроектите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес