Народното събрание отхвърли втория вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков. Както и при първия случай - гласуването се оказа предварително обречено, въпреки че парламентарната група на Ахмед Доган, която напусна управляващото мнозинство вчера, застана зад вота, предложен от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".
"Продължаваме промяната - Демократична България" отказа да подкрепи инициативата. Според тях вотът е "подаване на топката между ГЕРБ и трите партии, за да блокира за половин година напред възможността за следващ вот на тема корупция. Депутатите им дори не влязоха в пленарната зала по време на дебата. Дори и да бяха гласували "за", вотът пак не би минал – необходимо е още една група да се включи, а такава засега липсва.
Гласуването
Вотът беше отхвърлен със 72 гласа "за" и 130 "против". Правителството получи подкрепата на ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ", които влизат в управляващата опозиция, както и на "ДПС-Ново начало". Формацията на санкционирания за корупция Делян Пеевски съвсем доскоро се заявяваше като опозиционна, но водачът ѝ започна да твърди, че застава зад кабинета, за да подсигури стабилността на държавата. Още: Подкрепа от ДПС-Доган и цирк вместо дебат: Има ли шанс вторият вот на недоверие? (ВИДЕО)
Мотивите
Вотът, внесен от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие", обвинява правителството в несправяне с корупцията. Преди две седмици същите партии инициираха вот за провал във външната политика, който не успя – подобен резултат се очаква и този път. Въпреки че ДПС-ДПС официално оттегли подкрепата си за кабинета, останалите 102 депутати, стоящи зад управлението, могат да разчитат и на 29-те гласа на "ДПС-Ново начало". Отказът на ПП-ДБ също прави вота обречен. Още: "Тече процес по изваждането му": Според Борисов Пеевски не е санкциониран по "Магнитски" за корупция (ВИДЕО)
В мотивите се казва: "Налице е тотално бездействие на министрите и липса на адекватни мерки срещу подкупи, злоупотреба с власт, търговия с влияние, конфликт на интереси и изпиране на пари в ключови институции". Вносителите обвиняват премиера Росен Желязков и вътрешния министър Даниел Митов в "невъзможност и нежелание да се справят с очевидни корупционни практики".
Примери за това включват: съмнения за участие на полицаи в прикриване на контрабанда с цигари, разследване около газохранилището в Чирен, липса на действия по договора с турската "Боташ", както и въпроси около изграждането на нов ядрен блок в АЕЦ "Козлодуй" и проблеми с ПАВЕЦ "Чаира".