Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дебат за кадруването: Откъде мина кръстоносният поход на калинките

31 октомври 2013, 15:30 часа • 20850 прочитания

Разследване на "кадруването" по време на управлението на ГЕРБ ще има. Това стана ясно след днешното заседание на Народното събрание.

Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп

Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход

Задачата беше поверена на Временна анкетна комисия, като "за" създаването ѝ гласуваха 186 народни представители. Анкетната комисия ще проверява и установява всички случаи на „грубо партизирано кадруване в държавната администрация и други държавни структури” в периода август 2009 г. – март 2013 г. Предложението за създаването й дойде от ДПС, предаде БГНЕС.

Дебати и скандали

Начело на комисията ще е червеният депутат Таско Ерменков.Изборът му също не мина без скандал - бившият здравен министър Десислава Атанасова заяви, че той "е в конфликт на интереси", тъй като е уволнен по времето на ГЕРБ.

Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ

Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост

"Калинките не са една и две, а срамният им кръстоносен поход прекоси държавата нашир и надлъж. Тези назначения не са плод на безхаберие, а са целенасочена политика. Калинка по калинка – вир, а сладката държана служба – язовир. Необходимо е да разкрием мащабите на тази напаст и да извършим необходимата административна реформа. Време е калинките да бъдат осветени до една”, посочи Ерменков.

Дебатите около назначенията на т.нар. „калинки” вдигнаха градуса на напрежението в пленарната зала.

От ГЕРБ обвиниха Лютви Местан, че е назначил любовницата си за министърка, а Мая Манолова - че направила мъжа си министър. По време на изказването на депутата Цветомир Михов от ГЕРБ, който отправи обвиненията, микрофонът му бе изключен от председателя на НС Михаил Миков.

Сегашният финансов министър Петър Чобанов не остана по-назад и каза почти същото за бившия финансов министър Симеон Дянков.

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

Лидерът на ДПС Лютви Местан пък направи преглед на партийните "метли" през българския преход, като отбеляза, че изключение има през 2001 г. при НДСВ заради „възпитанието на лидера им”, предаде БТА. По думите му от 2005 до 2009 г. метла също не е била възможна, защото в коалиция са били НДСВ, БСП и ДПС. Новата чистка била през 2009 г., когато на власт идва ГЕРБ.

Местан обвини бившите управляващи, че са осъществили по порочен начин партийното си строителство по вертикала и хоризонтала, като са допуснали смесване на партийното с държавното начало. „Мащабите на законно заобикаляне бяха огромни”, заяви наследникът на Ахмед Доган, като подчерта, че новата комисия трябва да си свърши работата, тъй като европейска България не може да си позволи лукса да се саморазправя с държавни служители, само защото не споделят идеите на поредната управляваща партия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес