Група народни представители от "Демократична България" внесесоха законопроект, чрез който ще се създадат механизми за ограничението на фалшивите профили в социалните мрежи по време на предизборна кампания или т.нар. "тролове".
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Това показа справка на Actualno.com в деловодството на Народното събрание.
Законопроектът за промени в Закона за електронна търговия предвижда в рамките на месец и половина преди изборен ден, без значение на какъв вид избори, да започнат да се прилагат серия от технически мерки за ограничаването на фалшивите "тролски" профили в социалните мрежи.
ОЩЕ: Партиите можеха да знаят за надписа "Дневникът е подправен" още преди изборите
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Според текстовете се предвижда създаване на координатор за цифрови услуги, който да работи чрез извънсъдебно уреждане на спорове при модерация на съдържание и доверено подаване на сигнали. Уточнено е, че закона не предвижда създаването на поредна нова подструктура в държавната администрация, а ще се използва опита на вече създадените такива.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Част от най-важните мерки ще включват:
- дали се ползват чужди снимки от други профили;
- дали има връзка между интернет адресите на потребителите и сайтове за прикриване;
- дали има свързване с голям брой определени потребители непосредствено след създаване на профила;
- присъединяване към голям брой групи непосредствено след регистрация;
- автоматизирано публикуване на съдържание и др.
"Социалните мрежи имат съществено влияние върху общественото мнение, като това подлежи на организирани злоупотреби чрез т.нар. "тролове", особено в периоди на предизборна кампания", аргументират се вносителите.
Предвижда се и задължение за предоставяне на информация за всички подизпълнители на действия по модерация на социалните мрежи, както и минимален наличен модераторски капацитет за модериране на български език.
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
ОЩЕ: Христо Иванов: Кръстоносният поход за хартиената бюлетина циментира статуквото
"Дезинформационните и пропагандни кампании, използващи много големи онлайн платформи, стават все по-активни на фона на войната в Украйна и увеличаващата се геополитическа нестабилност. В този контекст платформите отказват поемане на отговорност за участието си в усилването на тези кампании, особено в периода на предизборни кампании", посочват депутати от "Демократична България".
Ако проектът на ДБ бъде приет, ще има изменения в Изборния кодекс, изцяло свързани с обхвата на измененията в Закона за електронната търговия, а именно - статутът на ЦИК да бъде подател на сигнали до онлайн платформите, както и да има право да санкционира платформите за нарушения. За целите на проекта се предвижда създаване на т.нар. Координатор на цифрови услуги - вид независим колегиален орган под егидата на Комисията за защита на потребителите. Освен председателя на комисията, в него ще влизат омбудсманът, министрите на електронното управление, културата, външните работи, председателите на КРС, СЕМ и Комисията за защита от дискриминация.