Изборният процес да се излъчва онлайн, предложиха от Демократична България на консултацията с президента Радев.
Ако не целия изборен ден, то поне броенето на бюлетините да се заснема и излъчва на живо, поиска съпредседателят на обединението Христо Иванов.
Президентът отговори, че подкрепя тази идея. Според него обаче не е необходимо да се заснема целият изборен ден, а всеки член на СИК или застъпник да пуска видео на живо.
"Бихме се надявали значително да се увеличи времето за участване на политиците в БНР и БНТ. Да има пълноценен дебат и да участват всички, а не това кой колко пари има в сметката", каза още Христо Иванов.
Той предложи още подписите преди записването за участие в изборите да могат да се събират от партиите и дигитално. По думите му така би се намалил контактът между хората и съответно - епидемичният риск.
Освен това, "Демократична България" застъпи тезата за предварително гласуване по пощата - нещо, което поискаха малко по-късно и от "Отровното трио". Още през 2018 г. "Демократична България" внесе в Народното събрание законопроекти за въвеждане на дистанционно и пощенско гласуване, но те не бяха припознати от нито една парламентарно представена сила. Наред с това през септември 2020 г. обединението предложи промени в Изборния кодекс, свързани с машинното гласуване, включително за извършване на независим одит на устройствата за вота, напомниха демократите.
Христо Иванов каза и, че в започната от "Демократична България" кампания „Ти броиш“ вече са регистрирани 6 000 застъпници, с което от партията искат да следят за честното отчитане на резултатите от гласуването.
От партията предлагат още независим одит на хардуера и софтуера на машините, за да не се превърнат те в нова причина за недоверие. Преди дни "Демократична България" внесе в Централната избирателна комисия (ЦИК) писмо, с което настоява да бъде осигурена прозрачност на всички параметри по договора за доставка на машините и отново повдигна въпроса за независимия одит. Формацията поиска да бъде премахнато броенето на "контролните разписки" от машинното гласуване и вместо това да се използват директно данните от машинния протокол.
Сред исканията са и организиране на много по-силна информационна кампания за безопасността на вота и начина за гласуване с машини, оповестяване на здравен протокол за протичане на изборите и въвеждане на нови “тъмни стаички”. Предлага се те да бъдат заменени от паравани, като целта е да се осигури по-добра циркулация на въздуха като мярка срещу разпространението на коронавируса, а същевременно да се запази тайната на вота.
"Основният риск на предстоящите избори се състои в това, че те ще бъдат организирани от корумпираната борисова държава и затова е необходимо да призовем колкото се може по-широки обществени кръгове да участват в наблюдението и контрола по тяхното провеждане", заяви пред президента съпредседателят на "Демократична България" Атанас Атанасов.